Życie na Małej Moskwie
Podziel się wspomnieniami o życiu na „Małej Moskwie” w Słubicach!
Mieszkasz lub pracujesz „na Małej Moskwie” w Słubicach? A może tylko spędziłeś tam dzieciństwo? Jeśli tak, to Twoje doświadczenie może pomóc w udokumentowaniu losów tego nietuzinkowego osiedla i wypracowaniu pomysłów na jego rozwój w przyszłości!
Właśnie rozpoczyna się realizacja nowego projektu. Projekt zainicjowany jest przez Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji przy finansowym wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Euroregionu „Pro Europa Viadrina”. Projekt pod nazwą „Życie na Małej Moskwie w Słubicach”, który obejmie swoim zasięgiem dwa około dwugodzinne spotkania warsztatowe:
– we wtorek 5 kwietnia o godz. 17 „Mieszkanie, życie i praca na Małej Moskwie w Słubicach” (wymiana doświadczeń),
– we wtorek 26 kwietnia o godz. 17 „Pomysły na rozwój Małej Moskwy w Słubicach” (pomysły na poprawę warunków życia w przyszłości).
Warsztaty posłużą wymianie wspomnień i licznych doświadczeń byłych i obecnych mieszkańców osiedla z naciskiem na okres ostatnich 35 lat (1987-2022). Z obu spotkań powstanie krótki materiał filmowy, a na czerwiec przewidziano spotkanie mieszkańców słubickiej „Moskwy” i frankfurckiej dzielnicy Neuberesinchen.
Do udziału w warsztatach zapraszamy przedstawicieli różnych pokoleń i grup społecznych, począwszy od młodzieży uczęszczającej do pobliskich szkół, przez młode osoby „na dorobku”, ludzi średniego wieku, aż po seniorów. Osoby chętne do podzielenia się swoją wiedzą na temat „Moskwy” w Słubicach oraz do udziału w kwietniowych warsztatach proszone są o kontakt z organizatorami, tj. Roland Semik (tel. 692 955 404, mail: roland.semik@gmail.com) albo Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji (mail: kooperationszentrum@frankfurt-oder.de).
Korodynatorem projektu po słubickiej stronie został regionalista Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą. W imieniu partnera projektu – Gminy Słubice w prace organizacyjne włączyła się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słubicach oraz grupa uczniów pod opieką nauczycielki Pani Luizy Perlikiewicz-Wanago, którzy przygotują pytania do dawnych i obecnych mieszkańców „Moskwy”.
Organizatorzy skorzystają też z doświadczenia stowarzyszenia My Life – historia opowiedziana, które od lat spisuje i gromadzi życiorysy mieszkańców regionu po obu stronach Odry. To otwiera możliwość poszukiwania źródeł w Archiwum Ludzkich Losów przy Collegium Polonicum oraz spisania w ramach projektu kilku kolejnych, słubickich życiorysów!
Partnerem medialnym projektu jest Słubicki Portal Informacyjny – Słubice24.pl.