• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Bez kategorii

Życie na Małej Moskwie

16 marca 2022r.

Podziel się wspomnieniami o życiu na „Małej Moskwie” w Słubicach!

 

Mieszkasz lub pracujesz „na Małej Moskwie” w Słubicach? A może tylko spędziłeś tam dzieciństwo? Jeśli tak, to Twoje doświadczenie może pomóc w udokumentowaniu losów tego nietuzinkowego osiedla i wypracowaniu pomysłów na jego rozwój w przyszłości!

Właśnie rozpoczyna się realizacja nowego projektu. Projekt zainicjowany jest przez Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji przy finansowym wsparciu ze środków  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Euroregionu „Pro Europa Viadrina”. Projekt pod nazwą „Życie na Małej Moskwie w Słubicach”, który obejmie swoim zasięgiem dwa około dwugodzinne spotkania warsztatowe:

– we wtorek 5 kwietnia o godz. 17 „Mieszkanie, życie i praca na Małej Moskwie w Słubicach” (wymiana doświadczeń),

– we wtorek 26 kwietnia o godz. 17 „Pomysły na rozwój Małej Moskwy w Słubicach” (pomysły na poprawę warunków życia w przyszłości).

Warsztaty posłużą wymianie wspomnień i licznych doświadczeń byłych i obecnych mieszkańców osiedla z naciskiem na okres ostatnich 35 lat (1987-2022). Z obu spotkań powstanie krótki materiał filmowy, a na czerwiec przewidziano spotkanie mieszkańców słubickiej „Moskwy” i frankfurckiej dzielnicy Neuberesinchen.

Do udziału w warsztatach zapraszamy przedstawicieli różnych pokoleń i grup społecznych, począwszy od młodzieży uczęszczającej do pobliskich szkół, przez młode osoby „na dorobku”, ludzi średniego wieku, aż po seniorów. Osoby chętne do podzielenia się swoją wiedzą na temat „Moskwy” w Słubicach oraz do udziału w kwietniowych warsztatach proszone są o kontakt z organizatorami, tj. Roland Semik (tel. 692 955 404, mail: roland.semik@gmail.com) albo Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji (mail: kooperationszentrum@frankfurt-oder.de).

 

Korodynatorem projektu po słubickiej stronie został regionalista Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą. W imieniu partnera projektu – Gminy Słubice w prace organizacyjne włączyła się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słubicach oraz grupa uczniów pod opieką nauczycielki Pani Luizy Perlikiewicz-Wanago, którzy przygotują pytania do dawnych i obecnych mieszkańców „Moskwy”.

 

Organizatorzy skorzystają też z doświadczenia stowarzyszenia My Life – historia opowiedziana, które od lat spisuje i gromadzi życiorysy mieszkańców regionu po obu stronach Odry. To otwiera możliwość poszukiwania źródeł w Archiwum Ludzkich Losów przy Collegium Polonicum oraz spisania w ramach projektu kilku kolejnych, słubickich życiorysów!

Partnerem medialnym projektu jest Słubicki Portal Informacyjny – Słubice24.pl.