• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
    Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
    Czytaj więcej
  • Dzieci
    Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
    Czytaj więcej
Gmina

ZUS pomoże założyć profile na Platformie Usług Elektronicznych

30 stycznia 2023r.

Od nowego roku każdy płatnik składek, zarówno duża firma, jaki i jednoosobowa działalność gospodarcza, musi mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Tym, którzy jeszcze go nie mają, ZUS założy konto automatycznie.

Spośród przeszło 70 tys. płatników składek, których obsługuje lubuski ZUS ponad 4,7 tys. nie ma jeszcze swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych. ZUS założy im konta automatycznie, jednak trzeba je jeszcze aktywować. Można to zrobić w placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Cały czas można także zakładać konta samodzielnie. Trwa to zaledwie kilka minut. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji, wypełnić formularz i ustalić hasło do konta. Na podany w formularzu adres e-mail dostaniemy login. Ze względów bezpieczeństwa trzeba potwierdzić tożsamość, można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego, podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego), wirtualnie poprzez e-wizytę w ZUS, bądź osobiście w każdej placówce ZUS. Konto na PUE można zarejestrować także poprzez bankowość elektroniczną. Na stronie zus.pl znajduje się instrukcja jak to zrobić.
Dla osób, które mają problem z założeniem bądź aktywacją konta, lubuski ZUS przygotował specjalne dyżury telefoniczne i stacjonarne ekspertów oraz bezpłatne szkolenia online. Szczegółowe terminy można sprawdzić na stronie zus.pl w zakładce kalendarium. Dodatkowo, w najbliższą sobotę 28 stycznia, w gorzowskim oddziale ZUS przy ul. Sikorskiego 42, od godz. 9:00 do 14:00 dla płatników składek będzie otwarta Sala Obsługi Klientów, gdzie pracownicy będą pomagać w zakładaniu, aktywacji i obsłudze PUE.