• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Gmina

ZUS: dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada

9 listopada 2020r.

Od 9 do 29 listopada można skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub innej placówki,  wtedy gdy nie są one w stanie zapewnić opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania przez COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest nie tylko na opiekę nad dziećmi do 8 roku życia. Świadczenie przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, w przypadku orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, jeśli mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych którzy nie mogą wykonywać pracy bo muszą zapewnić opiekę nad taką osobą w przypadku zamknięcia placówki, do której uczęszcza podopieczny. W tym przypadku chodzi o szkoły, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Dodatkowy zasiłek przysługuje także wtedy, gdy z powodu COVID dzieckiem nie może zaopiekować się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny.

Wniosek, będący jednocześnie oświadczeniem o sprawowaniu opieki, należy złożyć u swojego płatnika składek czyli na przykład pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny go natomiast złożyć w ZUS, można to zrobić elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni „opiekuńczego” przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Należy jednak pamiętać, że świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłku nie otrzymają również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.

Źródło: lubuski oddział ZUS