• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Zdobywcy Dyplomów Europejskich odebrali gratulacje od burmistrza i radnych

28 października 2021r.

Dziś (28 .10.2021 r.), podczas sesji Rady Miejskiej w Słubicach, gościliśmy mieszkańców dwumiasta Słubice-Frankfurt, którzy zostali uhonorowani Dyplomem Europejskim nadawanym przez Kraj Związkowy Brandenburgia.

Burmistrz Mariusz Olejniczak i Przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach Grzegorz Cholewczyński pogratulowali m.in. czwórce pracowników Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji: dr Magdzie Brzeskot, Natalii Majchrzak, Marcie Rusek i dr. Marcinowi Krzymuskiemu, którzy podczas pierwszej fali pandemii Covid-19, utworzyli dwujęzyczną infolinię i udzielali informacji o obostrzeniach obowiązujących w Polsce i w Niemczech. – Dziękujemy za zaangażowanie w pomoc tym, którzy najdotkliwiej odczuwali skutki zamknięcia granicy z powodu pandemii. Dla pracowników transgranicznych, osób leczących się w Niemczech czy rodziców dzieci, które uczą się za Odrą, możliwość skorzystania z infolinii Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji była ogromnym ułatwieniem w dotarciu do informacji – podkreślano.

W gronie nagrodzonych znaleźli się też: Maria Jaworska, dyrektorka słubickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta i Torsten Kleefeld, dyrektor Gimnazjum im. Karla Liebknechta we Frankfurcie nad Odrą. To dzięki ich staraniom, gdy wybuchła pandemia, polscy uczniowie, którzy chodzą do gimnazjum we Frankfurcie, zostali zakwaterowani w internacie po niemieckiej stronie i mogli kontynuować naukę mimo zamknięcia granicy. Było to ogromnie ważne szczególnie dla uczniów, którzy przygotowywali się do matury. – Przytaczając słowa filozofa Martina Bubera, że świat, w którym żyjemy, powstaje z jakości naszych relacji, dziękujemy Państwu właśnie za budowanie relacji przepełnionych troską o innych – podkreślili burmistrz i przewodniczący rady.

Podczas sesji gościliśmy także Prokurator Rejonową w Słubicach Małgorzatę Filę oraz Udrum Ruthenberg i Tomasza Stefańskiego ze Stowarzyszenia transVOCALE, których Dyplomem Europejskim Brandenburgia uhonorowała w ubiegłym roku, ale z powodu pandemii mogli odebrać wyróżnienia dopiero w październiku tego roku.

Prokurator M. Fila została nagrodzona za wprowadzenie praktycznych rozwiązań w transgranicznym ściganiu przestępstw, a Stowarzyszenie transVOCALE za organizację Europejskiego Festiwalu Piosenki i Muzyki Świata. – Ta rozpoznawalna marka budowana wspólnie przez Słubice i Frankfurt od 2004 roku, to muzyczny tygiel kultur, dzięki któremu łatwiej nam zrozumieć otaczający świat. Muzyka przemawia zrozumiałym dla wszystkich uniwersalnym językiem emocji i doznań dlatego ma ogromną siłę zbliżenia i jest odporna na działania jakiejkolwiek ideologii – gratulowali wyróżnionym burmistrz M. Olejniczak i przewodniczący rady G. Cholewczyński.