• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
    Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
    Czytaj więcej
  • Głosujmy na przedszkole Dzieci
    Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
    Czytaj więcej
  • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
    Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
    Czytaj więcej
  • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
    Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
    Czytaj więcej
Gmina

Za nami pierwszy dzień festiwalu transVOCALE. Jaki to był niesamowity wieczór!

18 listopada 2022r.

Na scenie Collegium Polonicum wystąpił najpierw Ralph Kaminski, który zaprosił publiczność na “Bal u Rafała”. – Jeszcze nie ochłonęłam. To były megaemocje! – mówiła po koncercie Justyna Pula, której towarzyszyli przyjaciele. Wszyscy byli tego samego zdania.

– To nie był zwykły koncert, to widowisko, w dodatku tak emocjonalne, że trudno mi dziś będzie zasnąć – dodała jej koleżanka Ewelina. – W dzisiejszych czasach gdy teksty piosenek są często o niczym, a artystom brakuje charyzmy, Ralph Kaminski jest jak ktoś z innej planety. Ja z nim na tej planecie zostaję! – dodała nie kryjąc wzruszenia.

Słysząc takie głosy, radości nie krył burmistrz Mariusz Olejniczak. – Przede wszystkim ogromnie się cieszę, że po kilku latach przerwy spowodowanej remontem dużej auli, koncert inaugurujący festiwal transVOCALE odbywa się znów z Collegium Polonicum. I to jaki koncert! Sala pęka w szwach, a przed nami artysta wyjątkowy! Jestem pewien, że ten koncert na długo zostanie nam w pamięci, bo to było niezwykłe wydarzenie – dodał burmistrz.

W koncercie inaugurującym festiwal, którego organizatorem jest dwumiasto Słubice-Frankfurt, wzięła też udział Milena Manns, zastępca nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą, wielu naszych sąsiadów zza Odry oraz  przewodniczący rady miejskiej w Słubicach Grzegorz Cholewczyński.

Emocji dostarczyli publiczności tego wieczoru także pozostali artyści. Po Ralphie Kaminskim, wystąpił duet z Irlandii Kieran Goss&Annie Kinsella, których muzyka pochodzi prosto z serca i trafia do serc słuchaczy natychmiast po usłyszeniu pierwszych dźwięków piosenek. To czarodzieje emocji, wzruszeń, którzy zabierają słuchaczy do krainy łagodności, w której każdy czuje się wyjątkowo dobrze i bezpiecznie.
Pierwszy dzień festiwalu zakończył występ niemieckiej singer-songwriterki Barbary Thalheim. Na warsztat wzięła wydarzenia historyczne, które na przestrzeni wieków działy się 9 listopada, w tym m.in. noc kryształową w 1938 roku czy upadek muru berlińskiego w 1989 roku. – Żadna inna data nie symbolizuje bardziej wzlotów i upadków niemieckiej demokracji. Aż chce się o tym głośno śpiewać! Kto nie uczy się ze swojej historii, musi ją powtarzać – uważa artystka.

Co czeka nas dziś i jutro? 

PIĄTEK, 18 LISTOPADA

Ten dzień należeć będzie m.in. do dwóch polskich artystek: Natalii Kukulskiej i Natalii Przybysz.
Natalia Kukulska wystąpi o 18.00 w Kleist Forum we Frankfurcie nad Odrą, a jej występ będzie swoistym podsumowaniem 25-lecia działalności artystycznej.
Natalia Przybysz zaprasza natomiast o 21.30 do Collegium Polonicum w Słubicach. Kompozytorka, autorka tekstów i aktywistka zaangażowana w działania proekologiczne to jeden z czołowych głosów na polskiej scenie muzycznej.
Kolejny polski akcent to koncert Antek Sojka& Janek Pęcza, na który zapraszamy o 20.30 do Havana Bar we Frankfurcie nad Odrą. Zapowiada się mieszanka rocka, popu, ale też dźwięków orientalnych.
Polecamy też koncert Paula Armfielda, którego fani od lat doceniają za urok i aksamitność w głosie ( 20.30, Kulturmanufaktur Gerstenberg) czy spotkanie z grupą Sedaa (19.30, filharmonia we Frankfurcie). Sedaa oznacza w języku perskim głos i łączy tradycyjną muzykę mongolską i orientalną w fascynującą całość.
Zajrzyjcie też koniecznie do SMOKa, gdzie najpierw (20.30) wystąpi berliński artysta Tristan Brusch, a po nim Rasma Almasha (22.30), unikalna wokalistka. W jej utworach słychać wpływy etno oraz orientalnej muzyki krajów arabskich i afrykańskich w nowoczesnych aranżacjach.

SOBOTA, 19 LISTOPADA

Tego dnia wszystkie koncerty odbywać się będą w Forum Kleista. Startujemy o 18.00 mieszanką ormiańskich melodii, jazzu i elektroniki, którą zaprezentuje Authentic Light Orchestra. O 19.00 na scenie w Foyer pojawi się francusko-szwajcarski duet Carrousel. Jak zapowiadają kuratorzy transVOCALE Piotr Tamborski ze Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i Daniel Zein, ich koncerty to energia i żywa interakcja z publicznością- zaproszenie do tego, by pomarzyć, wspólnie pośpiewać, zatańczyć i zapomnieć o czasie. Potem będzie m.in. koncert zespołu Yemen Blues (20.00), który łączy żydowskie, arabsko-muzułmańskie i zachodnioafrykańskie style muzyczne z funkiem, bluesem, rockiem i soulem, tworząc niezwykłą mieszankę. Zwieńczeniem tego wieczoru będzie występ Marly Glen (22.30), amerykańskiej piosenkarki, mieszkającej od ponad 20 lat w Niemczech, która za swoją mieszankę bluesa, soulu, jazzu, rocka i muzyki etnicznej została nagrodzona platyną i złotem.

Organizatorami festiwalu transVOCALE są: Słubicki Miejski Ośrodek Kultury i Forum Kleista we Frankfurcie nad Odrą, przy wsparciu stowarzyszenia transVOCALE.
Pełny program festiwalu znajduje się na stronie internetowej: https://transvocale.eu