Za nami pierwszy dzień festiwalu transVOCALE. Jaki to był niesamowity wieczór!
Na scenie Collegium Polonicum wystąpił najpierw Ralph Kaminski, który zaprosił publiczność na “Bal u Rafała”. – Jeszcze nie ochłonęłam. To były megaemocje! – mówiła po koncercie Justyna Pula, której towarzyszyli przyjaciele. Wszyscy byli tego samego zdania.
– To nie był zwykły koncert, to widowisko, w dodatku tak emocjonalne, że trudno mi dziś będzie zasnąć – dodała jej koleżanka Ewelina. – W dzisiejszych czasach gdy teksty piosenek są często o niczym, a artystom brakuje charyzmy, Ralph Kaminski jest jak ktoś z innej planety. Ja z nim na tej planecie zostaję! – dodała nie kryjąc wzruszenia.
Słysząc takie głosy, radości nie krył burmistrz Mariusz Olejniczak. – Przede wszystkim ogromnie się cieszę, że po kilku latach przerwy spowodowanej remontem dużej auli, koncert inaugurujący festiwal transVOCALE odbywa się znów z Collegium Polonicum. I to jaki koncert! Sala pęka w szwach, a przed nami artysta wyjątkowy! Jestem pewien, że ten koncert na długo zostanie nam w pamięci, bo to było niezwykłe wydarzenie – dodał burmistrz.
W koncercie inaugurującym festiwal, którego organizatorem jest dwumiasto Słubice-Frankfurt, wzięła też udział Milena Manns, zastępca nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą, wielu naszych sąsiadów zza Odry oraz przewodniczący rady miejskiej w Słubicach Grzegorz Cholewczyński.
Emocji dostarczyli publiczności tego wieczoru także pozostali artyści. Po Ralphie Kaminskim, wystąpił duet z Irlandii Kieran Goss&Annie Kinsella, których muzyka pochodzi prosto z serca i trafia do serc słuchaczy natychmiast po usłyszeniu pierwszych dźwięków piosenek. To czarodzieje emocji, wzruszeń, którzy zabierają słuchaczy do krainy łagodności, w której każdy czuje się wyjątkowo dobrze i bezpiecznie.
Pierwszy dzień festiwalu zakończył występ niemieckiej singer-songwriterki Barbary Thalheim. Na warsztat wzięła wydarzenia historyczne, które na przestrzeni wieków działy się 9 listopada, w tym m.in. noc kryształową w 1938 roku czy upadek muru berlińskiego w 1989 roku. – Żadna inna data nie symbolizuje bardziej wzlotów i upadków niemieckiej demokracji. Aż chce się o tym głośno śpiewać! Kto nie uczy się ze swojej historii, musi ją powtarzać – uważa artystka.
Co czeka nas dziś i jutro?
PIĄTEK, 18 LISTOPADA
Ten dzień należeć będzie m.in. do dwóch polskich artystek: Natalii Kukulskiej i Natalii Przybysz.
Natalia Kukulska wystąpi o 18.00 w Kleist Forum we Frankfurcie nad Odrą, a jej występ będzie swoistym podsumowaniem 25-lecia działalności artystycznej.
Natalia Przybysz zaprasza natomiast o 21.30 do Collegium Polonicum w Słubicach. Kompozytorka, autorka tekstów i aktywistka zaangażowana w działania proekologiczne to jeden z czołowych głosów na polskiej scenie muzycznej.
Kolejny polski akcent to koncert Antek Sojka& Janek Pęcza, na który zapraszamy o 20.30 do Havana Bar we Frankfurcie nad Odrą. Zapowiada się mieszanka rocka, popu, ale też dźwięków orientalnych.
Polecamy też koncert Paula Armfielda, którego fani od lat doceniają za urok i aksamitność w głosie ( 20.30, Kulturmanufaktur Gerstenberg) czy spotkanie z grupą Sedaa (19.30, filharmonia we Frankfurcie). Sedaa oznacza w języku perskim głos i łączy tradycyjną muzykę mongolską i orientalną w fascynującą całość.
Zajrzyjcie też koniecznie do SMOKa, gdzie najpierw (20.30) wystąpi berliński artysta Tristan Brusch, a po nim Rasma Almasha (22.30), unikalna wokalistka. W jej utworach słychać wpływy etno oraz orientalnej muzyki krajów arabskich i afrykańskich w nowoczesnych aranżacjach.
SOBOTA, 19 LISTOPADA
Tego dnia wszystkie koncerty odbywać się będą w Forum Kleista. Startujemy o 18.00 mieszanką ormiańskich melodii, jazzu i elektroniki, którą zaprezentuje Authentic Light Orchestra. O 19.00 na scenie w Foyer pojawi się francusko-szwajcarski duet Carrousel. Jak zapowiadają kuratorzy transVOCALE Piotr Tamborski ze Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i Daniel Zein, ich koncerty to energia i żywa interakcja z publicznością- zaproszenie do tego, by pomarzyć, wspólnie pośpiewać, zatańczyć i zapomnieć o czasie. Potem będzie m.in. koncert zespołu Yemen Blues (20.00), który łączy żydowskie, arabsko-muzułmańskie i zachodnioafrykańskie style muzyczne z funkiem, bluesem, rockiem i soulem, tworząc niezwykłą mieszankę. Zwieńczeniem tego wieczoru będzie występ Marly Glen (22.30), amerykańskiej piosenkarki, mieszkającej od ponad 20 lat w Niemczech, która za swoją mieszankę bluesa, soulu, jazzu, rocka i muzyki etnicznej została nagrodzona platyną i złotem.
Organizatorami festiwalu transVOCALE są: Słubicki Miejski Ośrodek Kultury i Forum Kleista we Frankfurcie nad Odrą, przy wsparciu stowarzyszenia transVOCALE.
Pełny program festiwalu znajduje się na stronie internetowej: https://transvocale.eu