• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Z Collegium Polonicum odszedł na emeryturę dr Krzysztof Wojciechowski

5 grudnia 2022r.

– Dziękuję Panu za każdą inicjatywę, która wspierała polsko-niemiecki dialog i partnerstwo Słubic i Frankfurtu. Za każdy krok, który pomagał mieszkańcom zbliżyć się do siebie i lepiej się zrozumieć – mówił burmistrz Mariusz Olejniczak do dra Krzysztofa Wojciechowskiego.

Uroczyste pożegnanie dra K. Wojciechowskiego, który po ponad 30 latach pracy na stanowisku dyrektora Collegium Polonicum odszedł na emeryturę, miało miejsce  1 grudnia 2022 roku w odbudowanej auli CP.
Agnieszka Brończyk, która objęła stanowisko dyrektora słubickiej uczelni, przypomniała najważniejsze etapy z zawodowego życia dra K. Wojciechowskiego, a zaproszeni goście dzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z osobą szefa Collegium Polonicum.

Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak podkreślał, że gdy prześledzi się 30 lat pracy dra Wojciechowskiego w Collegium Polonicum to dokładnie widać jak wiele zrobił, żeby polsko-niemiecka współpraca przynosiła efekty nie tylko na polu naukowym i dydaktycznym, ale też społecznym.
– Idea budowy w Słubicach wspólnej placówki naukowo-dydaktycznej polskiego i niemieckiego uniwersytetu – tuż po upadku komunizmu – wydawała się szalona i futurystyczna. Właśnie dlatego ten projekt potrzebował wizjonerów. Bez wątpienia Pan idealnie pasował do tego grona – mówił burmistrz. – Kto Pana zna to wie, że jest Pan idealistą, który uwielbia wyzwania, nowatorskie projekty i głęboko wierzy, że ,, gdzie jest wola, tam znajdzie się droga”. Dziś z wielką radością możemy powiedzieć, że Polska i Niemcy są częścią pokojowej wspólnoty wraz z bogactwem swoich historii i wzajemnie przenikających się kultur. Pan wie, że nie była to łatwa droga. Do tego polsko-niemieckiego ogródka współpracy wrzucił Pan wiele cennych kamyków. Były to zarówno Pana własne pomysły, jak i projekty, które potrzebowały pomocy, żeby je zrealizować – podkreślił M. Olejniczak. – Życzę, żeby kolejny etap życia przyniósł Panu wiele satysfakcji bo jestem pewien, że na emeryturę to jeszcze w Pana przypadku zdecydowanie za wcześnie. Pewnie nie raz usłyszymy o Pana fantastycznych pomysłach, a może przeczytamy nową książkę, w której – tak jak w poprzednich – będzie Pan nam pomagał zrozumieć różnice dzielące Polaków i Niemców, żebyśmy, jako sąsiedzi byli coraz bliżej siebie – mówił burmistrz.

Wśród osób wspominających dra K. Wojciechowskiego byli też m.in. wiceprezydentka Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą Janine Nuyken, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Tadeusz Wallas, były burmistrz Słubic dr Ryszard Bodziacki, który stał na czele miasta gdy urodził się pomysł budowy Collegium Polonicum, co od początku budziło jego wielki entuzjazm, a także nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke, prezeska Fundacji na rzecz Collegium Polonicum Magdalena Tokarska czy twórca Słubfurtu Michael Kurzwelly (dr K. Wojciechowski od lat działa na rzecz Słubfurtu).

Wszyscy byli zgodni co do tego, że przez ponad 30 lat Collegium Polonicum kierował człowiek wielkiego formatu, charyzmatyczny, którego śmiało można nazwać architektem polsko-niemieckiego pojednania.