• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Bez kategorii

Wykład prof. Adama Bodnara na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą

13 października 2021r.

Od  3 do 5 listopada 2021 r., na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i w Collegium Polonicum w Słubicach, odbędzie się międzynarodowa konferencja „Sprawiedliwość i przeciwdziałanie dyskryminacji w kontekście polsko-niemieckim. Upowszechnianie dobrych praktyk i strategii w dydaktyce akademickiej”. Otworzy ją prof. Adam Bodnar.

Organizatorami konferencji są Katedra Polsko-Niemieckich Związków Kulturowych i Literackich oraz Gender Studies Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą we współpracy ze Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prof. Adam Bodnar wygłosi wykład „Rola rzecznika praw obywatelskich w czasach nieliberalnej demokracji”, na który uczelnia zaprasza w środę, 3 listopada o godz. 18:00 do sali senatu na Viadrinie. Wykład zostanie wygłoszony w języku niemieckim, a następnie odbędzie się dyskusja w języku angielskim. W dyskusji udział wezmą również prof. Gesine Schwan oraz prof. Timm Beichelt, a całość będzie moderować prof. Bożena Chołuj.

Ze względu na sytuację pandemiczną wymagane jest zgłoszenie udziału do dnia 22 października br., mailem na adres: whk-litkul@europa-uni.de

– Tematem przewodnim konferencji jest sposób traktowania odmienności – społeczno-kulturowych, politycznych, religijnych i innych – w obszarze dydaktyki szkolnictwa wyższego. W życiu publicznym i prywatnym obserwujemy przesunięcie od liberalizacji społecznej, charakterystycznej dla okresu przemian ustrojowych w kierunku tendencji populistycznych i prawicowo-ekstremistycznych. Dzieje się to zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, i prowadzi do silnych podziałów społecznych, a także do konfliktów w relacjach międzypaństwowych – podkreśla prof. dr Bożena Chołuj, inicjatorka konferencji, kierująca katedrą Polsko-Niemieckich Związków Kulturowych i Literackich.

Podczas konferencji naukowczynie i naukowcy, studentki i studenci będą dyskutować o fenomenie odmienności i zróżnicowania, analizując zagadnienia praworządności, sprawiedliwości i koncepcji antydyskryminacyjnych w kontekście dydaktyki uniwersyteckiej i funkcjonowania instytucji akademickich.

Źródło: Collegium Polonicum