• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
    Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
    Czytaj więcej
  • Głosujmy na przedszkole Dzieci
    Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
    Czytaj więcej
  • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
    Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
    Czytaj więcej
  • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
    Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
    Czytaj więcej
Gmina

Wspomnieliśmy tych, którzy nie złożyli broni w walce o wolność ojczyzny

2 marca 2023r.

Dawniej byli traktowani jak wrogowie ludu, dziś są dla nas wzorem postawy obywatelskiej i świadectwem męstwa. 1 marca wspomnieliśmy w Słubicach żołnierzy niezłomnych do końca – wyklętych, prześladowanych i zgładzonych przez władze komunistyczne.

Moją ojczyzną jest Polska Podziemna

Walcząca w mroku, samotna i ciemna

Moim powietrzem jest wicher bez nieba

Moim pokarmem jest krew w garści chleba

A moim światłem, co płonie z daleka

Jest nasze prawo i prawo człowieka – Stanisław Baliński, “Polska podziemna”

Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest od 2011 roku, w rocznicę wykonania wyroków śmierci na dowódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Pierwszego marca 1951 roku, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowano płk. Łukasza Cieplińskiego “Pługa” i jego wiernych towarzyszy walki. Byli to ostatni obrońcy niepodległości Polski, kontynuujący pracę Armii Krajowej.

– Żołnierze niezłomni nie walczyli z Polską i Polakami, jak przez prawie pięć dekad próbowano nam wmówić. Oni walczyli o Polskę i o Polaków. Nie opuścili swojej Ojczyzny – za nią cierpieli, za nią umierali. Nasz hołd i pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla wszystkiego, co w ponadtysiącletnich dziejach naszego państwa i narodu stanowiło o wielkości i wyjątkowości Polaków, a także o naszej pozycji w Europie. Dziś marzenia Żołnierzy Wyklętych o Polsce chcemy i możemy urzeczywistniać – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” w Warszawie.

W Słubicach także uczciliśmy pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. O godz. 13.00, na placu Żołnierzy Wyklętych, odbył się Apel pamięci zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Słubicach, Krystynę Skubisz i Krzysztofa Nowikiewicza, poprowadzony przez Marcina Misia. Wzięli w nim udział m.in. burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Cholewczyński, posłowie Krystian Kamiński oraz Jacek Kurzępa, dyrektorzy przedszkoli i żłobka, przedstawiciele szkół, lokalnych organizacji patriotycznych, duchowni i inni mieszkańcy naszego miasta. Uczestnicy spotkania wysłuchali także wiersza pt. “Żołnierzowi Wyklętemu” autorstwa Arkadiusza Topolskiego, który zadeklamowała Kamila Raźnik. Minutą ciszy uczczono także pamięć Jolanty Skręty zmarłej w listopadzie 2022 roku, dyrektorki Zespołu Administracyjnego Oświaty w Słubicach, radnej Rady Powiatu Słubickiego, wieloletniej nauczycielki i jednej z inicjatorek powstania placu Żołnierzy Wyklętych w Słubicach.