• Dwumiasto
  Dwumiasto „odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Mamy w Słubicach rondo Tajnej Organizacji Nauczycielskiej Gmina
  Mamy w Słubicach rondo Tajnej Organizacji Nauczycielskiej
  Czytaj więcej
 • Inwestycji wodno-kanalizacyjnej o takim rozmiarze nie było w naszym mieście od początków jego istnienia Gmina
  Inwestycji wodno-kanalizacyjnej o takim rozmiarze nie było w naszym mieście od początków jego istnienia
  Czytaj więcej
 • To jest modelowe współdziałanie. Do gminy płyną kolejne unijne pieniądze Gmina
  To jest modelowe współdziałanie. Do gminy płyną kolejne unijne pieniądze
  Czytaj więcej
 • Wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza bez głosu sprzeciwu Gmina
  Wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza bez głosu sprzeciwu
  Czytaj więcej
 • Zabytkowe arkady na stadionie odzyskają blask Gmina
  Zabytkowe arkady na stadionie odzyskają blask
  Czytaj więcej
 • Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
 • Tu znajdziesz informacje dotyczące szczepień Gmina
  Tu znajdziesz informacje dotyczące szczepień
  Czytaj więcej
 • Wizytę w Wydziale Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich trzeba umówić telefonicznie! Gmina
  Wizytę w Wydziale Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich trzeba umówić telefonicznie!
  Czytaj więcej
 • InPost Urząd 24 – Nowa usługa Urzędu Miejskiego w Słubicach Gmina
  InPost Urząd 24 – Nowa usługa Urzędu Miejskiego w Słubicach
  Czytaj więcej
 • Przypominamy, gdzie w Słubicach można to zrobić... Gmina
  Przypominamy, gdzie w Słubicach można to zrobić…
  Czytaj więcej
 • Kto wyrzuci z domu kopciucha dostanie od gminy dotację na ekologiczny piec Gmina
  Kto wyrzuci z domu kopciucha dostanie od gminy dotację na ekologiczny piec
  Czytaj więcej
Gmina

Współpracujemy od 30 lat. Dzięki temu pogranicze bardzo się zmieniło

16 czerwca 2021r.

Z okazji 30. rocznicy zawarcia Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, w słubickim Urzędzie Miejskim spotkali się dziś przedstawiciele samorządów z polsko-niemieckiego pogranicza.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak i Premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke. Gościliśmy też ok. 50 przedstawicieli miast, m.in. Świnoujścia i Heringsdorf, Polic i Pasewalk, Gubina i Guben (udział online), Gorzowa Wlkp., grupy G7 (Słubice, Kostrzyn nad Odrą, Rzepin, Ośno Lubuskie, Cybinka, Górzyca i Słońsk) oraz euroregionów: Pro Europa-Viadrina i Pomerania. Gospodarzami spotkania byli burmistrzowie Słubic i Frankfurtu: Mariusz Olejniczak i Rene Wilke.

Rozmowy koncentrowały się wokół restrospekcji przebiegu pandemii i jej wpływu na region przygraniczny w takich obszarach jak: pracownicy transgraniczni, edukacja, zdrowie, komunikacja, bezpieczeństwo i niejednolite podstawy prawne.
Uczestnicy spotkania zapowiedzieli przygotowanie apelu do rządów Polski i Niemiec oraz instytucji europejskich o wypracowanie regulacji prawnych, które zapobiegną w przyszłości sytuacjom, z którymi przyszło się mierzyć mieszkańcom pogranicza podczas  pandemii.

– Mamy wielka nadzieję, że dzięki temu w przyszłości unikniemy tych problemów, z którymi borykaliśmy się przez ostatnie kilkanaście miesięcy – mówił burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. – W apelu poruszamy wiele kwestii. Chodzi nam przede wszystkim o to, aby pracownicy transgraniczni nie przeżywali takich problemów, jakie przeżywali do tej pory, aby uczniowie i studenci również mogli bez problemów uczyć się po jednej i drugiej stornie granicy – dodał burmistrz.

Nadburmistrz Rene Wilke zaznaczył, że potrzeby regionów granicznych w czasie pandemii zbyt rzadko były brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji przez rządy obu państw.
Zgodzili się z tym premier D. Woidke i marszałek E. Polak. – Ostatnie 14-15 miesięcy czasu pandemii każe spojrzeć na pewne rzeczny w innych sposób – mówił premier Brandenburgii. Podkreślił, że trzeba lepiej koordynować działania, które są podejmowane na szczeblu między rządami, potrzebne jest współdziałanie z samorządami lokalnymi, trzeba też wypracować m.in. metody lepszej współpracy w zakresie ochrony zdrowia.
– Rozmawialiśmy dzisiaj na temat konieczności wspólnej koordynacji i włączenia samorządów i naszych wniosków do zarządzania kryzysowego – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek E. Polak.  Dodała jednak, że w tym trudnym okresie Polacy i Niemcy okazali sobie solidarność.  

Wniosków z dzisiejszego spotkania jest wiele.
Według uczestników, w czasie pandemii niedostateczna była m.in. komunikacja i wymiana informacji o podejmowanych na pograniczu działaniach służących zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa, co doprowadziło do powstania różnorodnych regulacji prawnych wzdłuż całej granicy polsko-niemieckiej. Stąd w apelu znajdzie się też postulat zawarcia między Polską i Niemcami bilateralnej umowy o współpracy transgranicznej między jednostkami samorządu terytorialnego i jednostkami lokalnymi.  Zarówno premier D. Woidke jak i marszałek E. Polak stwierdzili, że poprą go.

W czasie dzisiejszego spotkania wiele też było odniesień do przeszłości. – Nigdy nie zapomnimy, że to naród polski i premier Tadeusz Mazowiecki opowiedzieli się za zjednoczeniem Niemiec i okazali Niemcom zaufanie – mówił premier Brandenburgii. Nawiązując do Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy stwierdził, że bywały traktaty, które były papierami i papierami pozostały. – Ten traktat stał się żywym dziełem ludzi – podkreślił. Dodał, że dzięki niemu sąsiedzi stali się przyjaciółmi i ta przyjaźń jest głęboka.
Marszałek E. Polak zwróciła uwagę na to, że istnieje wiele partnerstw między polskimi i niemieckimi miastami, które wzmacniają współpracę i chwaliła to, co robią wspólnie m.in. Słubice z Frankfurtem nad Odrą, Kostrzyn z Küstrin-Kietz czy Gubin i Guben.


Akademicka 1
69-100 Słubice

tel: 95 737 20 00

fax: 95 758 28 80
email: slubice@slubice.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:

poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00

Przyjęcia interesantów:

mieszkańcy przyjmowani i obsługiwani są w poniedziałki wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 8:00 – 14.00
w środy w godzinach: 10.00 – 16.00.

>Klauzule informacyjne RODO<

>Deklaracja dostępności<

BEZPOŚREDNI KONTAKT Z PRACOWNIKAMI URZĘDU

Pełna lista telefonów i adresów e-mail z podziałem na poszczególne wydziały i biura urzędu znajduje się w strukturze urzędu.
NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyżej podanych danych w celu otrzymywania powiadomień

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ