• Lato kulturalne w Dwumieście Gmina
  To już w najbliższy weekend rozpoczynamy Miejskie Święto Hanzy!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wiele powodów do radości. Burmistrz dostał wotum zaufania od radnych i absolutorium
  Czytaj więcej
 • Festiwal piosenki w Gmina
  Ale nam się pięknie rozśpiewała “Jarzębinka”
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wszystkiego najlepszego kochane dzieci!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Superwiadomość! Dostaniemy prawie 15 mln zł na gminne inwestycje!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Jak ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców.
  Czytaj więcej
 • Otwarciue sali przy SP3 Gmina
  Uczniowie” trójki” zachwyceni nową salą sportową!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na przebudowę ul. Kopernika Gmina
  Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana!
  Czytaj więcej
 • Bez kategorii
  Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na modernizację parku przy al. Niepodległości Gmina
  Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina
  Czytaj więcej
 • Dwumiasto “odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
Gmina

Współpracujemy od 30 lat. Dzięki temu pogranicze bardzo się zmieniło

16 czerwca 2021r.

Z okazji 30. rocznicy zawarcia Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, w słubickim Urzędzie Miejskim spotkali się dziś przedstawiciele samorządów z polsko-niemieckiego pogranicza.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak i Premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke. Gościliśmy też ok. 50 przedstawicieli miast, m.in. Świnoujścia i Heringsdorf, Polic i Pasewalk, Gubina i Guben (udział online), Gorzowa Wlkp., grupy G7 (Słubice, Kostrzyn nad Odrą, Rzepin, Ośno Lubuskie, Cybinka, Górzyca i Słońsk) oraz euroregionów: Pro Europa-Viadrina i Pomerania. Gospodarzami spotkania byli burmistrzowie Słubic i Frankfurtu: Mariusz Olejniczak i Rene Wilke.

Rozmowy koncentrowały się wokół restrospekcji przebiegu pandemii i jej wpływu na region przygraniczny w takich obszarach jak: pracownicy transgraniczni, edukacja, zdrowie, komunikacja, bezpieczeństwo i niejednolite podstawy prawne.
Uczestnicy spotkania zapowiedzieli przygotowanie apelu do rządów Polski i Niemiec oraz instytucji europejskich o wypracowanie regulacji prawnych, które zapobiegną w przyszłości sytuacjom, z którymi przyszło się mierzyć mieszkańcom pogranicza podczas  pandemii.

– Mamy wielka nadzieję, że dzięki temu w przyszłości unikniemy tych problemów, z którymi borykaliśmy się przez ostatnie kilkanaście miesięcy – mówił burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. – W apelu poruszamy wiele kwestii. Chodzi nam przede wszystkim o to, aby pracownicy transgraniczni nie przeżywali takich problemów, jakie przeżywali do tej pory, aby uczniowie i studenci również mogli bez problemów uczyć się po jednej i drugiej stornie granicy – dodał burmistrz.

Nadburmistrz Rene Wilke zaznaczył, że potrzeby regionów granicznych w czasie pandemii zbyt rzadko były brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji przez rządy obu państw.
Zgodzili się z tym premier D. Woidke i marszałek E. Polak. – Ostatnie 14-15 miesięcy czasu pandemii każe spojrzeć na pewne rzeczny w innych sposób – mówił premier Brandenburgii. Podkreślił, że trzeba lepiej koordynować działania, które są podejmowane na szczeblu między rządami, potrzebne jest współdziałanie z samorządami lokalnymi, trzeba też wypracować m.in. metody lepszej współpracy w zakresie ochrony zdrowia.
– Rozmawialiśmy dzisiaj na temat konieczności wspólnej koordynacji i włączenia samorządów i naszych wniosków do zarządzania kryzysowego – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek E. Polak.  Dodała jednak, że w tym trudnym okresie Polacy i Niemcy okazali sobie solidarność.  

Wniosków z dzisiejszego spotkania jest wiele.
Według uczestników, w czasie pandemii niedostateczna była m.in. komunikacja i wymiana informacji o podejmowanych na pograniczu działaniach służących zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa, co doprowadziło do powstania różnorodnych regulacji prawnych wzdłuż całej granicy polsko-niemieckiej. Stąd w apelu znajdzie się też postulat zawarcia między Polską i Niemcami bilateralnej umowy o współpracy transgranicznej między jednostkami samorządu terytorialnego i jednostkami lokalnymi.  Zarówno premier D. Woidke jak i marszałek E. Polak stwierdzili, że poprą go.

W czasie dzisiejszego spotkania wiele też było odniesień do przeszłości. – Nigdy nie zapomnimy, że to naród polski i premier Tadeusz Mazowiecki opowiedzieli się za zjednoczeniem Niemiec i okazali Niemcom zaufanie – mówił premier Brandenburgii. Nawiązując do Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy stwierdził, że bywały traktaty, które były papierami i papierami pozostały. – Ten traktat stał się żywym dziełem ludzi – podkreślił. Dodał, że dzięki niemu sąsiedzi stali się przyjaciółmi i ta przyjaźń jest głęboka.
Marszałek E. Polak zwróciła uwagę na to, że istnieje wiele partnerstw między polskimi i niemieckimi miastami, które wzmacniają współpracę i chwaliła to, co robią wspólnie m.in. Słubice z Frankfurtem nad Odrą, Kostrzyn z Küstrin-Kietz czy Gubin i Guben.