• Zdjęcie z Urzędu Miasta Szostka Gmina
  Apel o pomoc dla miasta partnerskiego Szostka na Ukrainie
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. Sprawdźcie nasz Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
Gmina

Współpracujemy od 30 lat. Dzięki temu pogranicze bardzo się zmieniło

16 czerwca 2021r.

Z okazji 30. rocznicy zawarcia Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, w słubickim Urzędzie Miejskim spotkali się dziś przedstawiciele samorządów z polsko-niemieckiego pogranicza.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak i Premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke. Gościliśmy też ok. 50 przedstawicieli miast, m.in. Świnoujścia i Heringsdorf, Polic i Pasewalk, Gubina i Guben (udział online), Gorzowa Wlkp., grupy G7 (Słubice, Kostrzyn nad Odrą, Rzepin, Ośno Lubuskie, Cybinka, Górzyca i Słońsk) oraz euroregionów: Pro Europa-Viadrina i Pomerania. Gospodarzami spotkania byli burmistrzowie Słubic i Frankfurtu: Mariusz Olejniczak i Rene Wilke.

Rozmowy koncentrowały się wokół restrospekcji przebiegu pandemii i jej wpływu na region przygraniczny w takich obszarach jak: pracownicy transgraniczni, edukacja, zdrowie, komunikacja, bezpieczeństwo i niejednolite podstawy prawne.
Uczestnicy spotkania zapowiedzieli przygotowanie apelu do rządów Polski i Niemiec oraz instytucji europejskich o wypracowanie regulacji prawnych, które zapobiegną w przyszłości sytuacjom, z którymi przyszło się mierzyć mieszkańcom pogranicza podczas  pandemii.

– Mamy wielka nadzieję, że dzięki temu w przyszłości unikniemy tych problemów, z którymi borykaliśmy się przez ostatnie kilkanaście miesięcy – mówił burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. – W apelu poruszamy wiele kwestii. Chodzi nam przede wszystkim o to, aby pracownicy transgraniczni nie przeżywali takich problemów, jakie przeżywali do tej pory, aby uczniowie i studenci również mogli bez problemów uczyć się po jednej i drugiej stornie granicy – dodał burmistrz.

Nadburmistrz Rene Wilke zaznaczył, że potrzeby regionów granicznych w czasie pandemii zbyt rzadko były brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji przez rządy obu państw.
Zgodzili się z tym premier D. Woidke i marszałek E. Polak. – Ostatnie 14-15 miesięcy czasu pandemii każe spojrzeć na pewne rzeczny w innych sposób – mówił premier Brandenburgii. Podkreślił, że trzeba lepiej koordynować działania, które są podejmowane na szczeblu między rządami, potrzebne jest współdziałanie z samorządami lokalnymi, trzeba też wypracować m.in. metody lepszej współpracy w zakresie ochrony zdrowia.
– Rozmawialiśmy dzisiaj na temat konieczności wspólnej koordynacji i włączenia samorządów i naszych wniosków do zarządzania kryzysowego – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek E. Polak.  Dodała jednak, że w tym trudnym okresie Polacy i Niemcy okazali sobie solidarność.  

Wniosków z dzisiejszego spotkania jest wiele.
Według uczestników, w czasie pandemii niedostateczna była m.in. komunikacja i wymiana informacji o podejmowanych na pograniczu działaniach służących zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa, co doprowadziło do powstania różnorodnych regulacji prawnych wzdłuż całej granicy polsko-niemieckiej. Stąd w apelu znajdzie się też postulat zawarcia między Polską i Niemcami bilateralnej umowy o współpracy transgranicznej między jednostkami samorządu terytorialnego i jednostkami lokalnymi.  Zarówno premier D. Woidke jak i marszałek E. Polak stwierdzili, że poprą go.

W czasie dzisiejszego spotkania wiele też było odniesień do przeszłości. – Nigdy nie zapomnimy, że to naród polski i premier Tadeusz Mazowiecki opowiedzieli się za zjednoczeniem Niemiec i okazali Niemcom zaufanie – mówił premier Brandenburgii. Nawiązując do Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy stwierdził, że bywały traktaty, które były papierami i papierami pozostały. – Ten traktat stał się żywym dziełem ludzi – podkreślił. Dodał, że dzięki niemu sąsiedzi stali się przyjaciółmi i ta przyjaźń jest głęboka.
Marszałek E. Polak zwróciła uwagę na to, że istnieje wiele partnerstw między polskimi i niemieckimi miastami, które wzmacniają współpracę i chwaliła to, co robią wspólnie m.in. Słubice z Frankfurtem nad Odrą, Kostrzyn z Küstrin-Kietz czy Gubin i Guben.