• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Wspólnie ukształtujmy nasze dwumiasto

17 sierpnia 2021r.

15 i 16 września 2021 r., (godz. 16.00 – 22.00), obie administracje miejskie zapraszają mieszkańców do sali koncertowej przy Lebuser Mauerstraße 4 we Frankfurcie, żeby opracować wspólną wizję dwumiasta do 2030 roku.

Burmistrz Mariusz Olejniczak i nadburmistrz Frankfurtu René Wilke zapowiadają, że na konferencji żaden ekspert z zewnątrz nie będzie wygłaszał przemówień o przyszłości dwumiasta, ponieważ o tym dyskutować będą przede wszystkim mieszkańcy. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców powyżej 14 roku życia do współtworzenia naszego dwumiasta. Wyniki konferencji przyszłości zostaną na początku 2022 roku włączone do konkursu pomysłów urbanistycznych, a następnie, pod koniec 2022 roku, oba miasta podejmą decyzje w sprawie wspólnych projektów kluczowych do roku 2030″ – informują włodarze obu miast.

Dlaczego właśnie teraz Konferencja Przyszłości 2030 ?

W ostatnich latach wiele udało się osiągnąć obu miastom. Teraz nadszedł czas, żeby pójść o krok dalej we współpracy transgranicznej i zaangażować zainteresowanych obywateli w przyszły rozwój dwumiasta. Ogólne warunki są dobre: powstanie Tesli przyciągnie nowych mieszkańców sprawi, że osiedlenie się w dwumieście będzie atrakcyjne. Obiecująca jest też kandydatura Frankfurtu na siedzibę “Przyszłego Centrum Transformacji Europejskiej i Jedności Niemiec”. Byłoby to silnym impulsem dla transgranicznego rozwoju naszych miast.

Czego ma dotyczyć przyszła konferencja na temat transgranicznego rozwoju miast ?

Przy wsparciu zewnętrznego zespołu moderatorów, grupy robocze opracują wspólną wizję dwumiasta do roku 2030, która nie tylko skupi się na czynnikach infrastruktury, mobilności i gospodarki, ale także uwzględni obszary mieszkalnictwa, terenów zielonych, edukacji, kultury, cyfryzacji i zaopatrzenia w energię. Pod względem geograficznym uwaga zostanie skupiona na centrum dwumiasta, tj. na moście miejskim, promenadach nadodrzańskich oraz na obszarach w promieniu około jednego kilometra wokół mostu.

Pomysły mieszkańców będą wizualizowane na żywo przez artystów grafików. Konferencja będzie tłumaczona na język polski i niemiecki. Spotkanie będzie też dobrą okazją do poznania sąsiadów z drugiej strony Odry.

Konferencja Przyszłości jest częścią dwuletniego projektu finansowanego przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jako “Projekt modelowy dla polsko-niemieckiego planowania przestrzennego”. W trakcie trwania projektu do końca 2022 roku będzie możliwość aktywnego uczestnictwa w kolejnych warsztatach i forach dyskusyjnych.

Kto może wziąć udział w Konferencji Przyszłości ?

Przewidujemy udział maksymalnie 100 osób. Warunkiem uczestnictwa jest przedstawienie zaświadczenia o szczepieniu COVID lub negatywnego wyniku testu (nie starszego niż 24 godziny).
Ze względów organizacyjnych wymagana jest rejestracja na oba dni. Zgłoszenia drogą elektroniczną prosimy kierować najpóźniej do piątku 3 września 2021 r. , w Słubicach na adres : iwona.karaban@slubice.pl, we Frankfurcie- soeren.bollmann@frankfurt-slubice.eu

Wzór formularza znajduje się w załączniku.

Kontakt telefoniczny:

– Iwona Karaban, Urząd Miejski w Słubicach,  95 737 2064

– Sören Bollmann, miasto Frankfurt nad Odrą, 0335 606985-15.

W przypadku zgłoszenia więcej niż 100 osób o udziale w konferencji decydować będzie kolejność rejestracji.

Załączniki