• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
    Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
    Czytaj więcej
  • Dzieci
    Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
    Czytaj więcej
Gmina

We Frankfurcie nie powstanie Centrum Przyszłości Jedności Niemiec i Transformacji Europejskiej

15 lutego 2023r.

Jury podczas wtorkowego posiedzenia postanowiło zarekomendować rządowi federalnemu miasto Halle (Saale) jako miejsce dla siedziby instytucji – poinformował nas frankfurcki ratusz.

Z wyjątkiem dwóch ostatnich miast, które wcześniej wycofały się z konkursu, jury odwiedziło w ostatnich tygodniach wszystkie miasta kandydujące, które do września 2022 złożyły wnioski aplikacyjne – Jenę, Eisenach, Halle (Saale), Lipsk/Plauen, Frankfurt nad Odrą, Sonneberg i Mühlhausen.

René Wilke, burmistrz Frankfurtu nad Odrą: „Miasto Halle (Saale) to zasłużony zwycięzca, serdecznie gratuluję i życzę powodzenia i pomyślności Centrum Przyszłości. Dla miasta Frankfurt nad Odrą jest to niezasłużona porażka. W szczególności dzięki niesamowicie korzystnemu położeniu, symboliki i zachęcającego terenu pod lokalizację przy ulicy Słubickiej, współpracy z Europejskim Uniwersytetem Viadrina, który ma szerokie kompetencje w dziedzinie badań nad transformacją i sieć kontaktów, jak i dzięki naszemu nastawieniu, bylibyśmy bardzo mocnym kandydatem. Oczywiście staramy się znaleźć odpowiedni, godny i jeszcze bardziej ożywiający nasze Dwumiasto Frankfurt nad Odrą/Słubice pomysł na wykorzystanie działki przy ulicy Słubickiej. W tym celu wkrótce rozpoczniemy debatę publiczną i polityczną z nowymi pomysłami i świeżym podejściem”.

Prof. dr Eva Kocher, Prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą: „Gratulujemy Halle (Saale) wczorajszej decyzji jury w konkursie na lokalizację dla przyszłego Centrum Przyszłości Jedności Niemiec i Transformacji Europejskiej. Oczywiście jesteśmy również rozczarowani, ponieważ od czasu ogłoszenia konkursu byliśmy i jesteśmy przekonani, że międzynarodowe miasto uniwersyteckie Frankfurt (Oder) jest doskonałe dla tej inwestycji.
Założony w 1992 roku jako Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, my sami jako instytucja, jesteśmy wynikiem niemiecko-niemieckiej transformacji i od ponad 30 lat czujemy się jak w domu w centrum Europy. Skupiamy się na badaniach społecznych i humanistycznych oraz nauczaniu na temat niemiecko-niemieckiej historii współczesnej oraz transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w regionie. Dzięki tej wyjątkowej wiedzy i doświadczeniu, które łączy nas z ponad 250 regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi instytucjami naukowymi, jesteśmy również do dyspozycji jako partner kooperacyjny dla Centrum Przyszłości w Halle. Dziękujemy miastu Frankfurt za dobrą współpracę, którą po raz kolejny wspólnie zacieśniliśmy i która będzie inspiracją przy przyszłych projektach. “