• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
 • Dzieci
  Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
  Czytaj więcej
 • Zwiedzaj z nami Dwumiasto! Gmina
  Zwiedzaj z nami Dwumiasto!
  Czytaj więcej
Gmina

W tym roku Dzień Europy świętujemy w wyjątkowy sposób!

9 maja 2020r.

9 maja, w naszym dwumieście Słubice-Frankfurt, zawsze dużo się działo. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, będziemy świętować inaczej.  Zapraszamy m.in. na premierę nowej wersji utworu Marka Grechuty “Dni, których jeszcze nie znamy”. 

Piosenkę , z okazji Dnia Europy, nagrał zespół transVOCALE. Utwór powstał we współpracy frankfurckiego Wydziału ds. marketingu miejskiego  oraz Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i stowarzyszenia transVOCALE e.V. Premierę zaplanowano na sobotę, 9 maja, na godz. 12.00. Utworu będzie można posłuchać, m.in.  za pomocą strony internetowej: frankfurt-slubice.eu oraz w mediach społecznościowych.

Zachęcamy też mieszkańców do obejrzenia krótkiego filmiku, z wypowiedziami Europejczyków  z dwumiasta i jego przyjaciół z całej Europy.

Ponadto Centrum Informacji Europe Direct we Frankfurcie nad Odrą zaprasza od godz. 14.00 na rozmaite interaktywne, wirtualne programy, o tej samej godzinie zespół instrumentów dętych „Brix Bras” Brandenburskiej Orkiestry Państwowej we Frankfurcie nad Odrą zagra hymn Unii Europejskiej przed Halą Koncertową.

10. jubileuszowy Dzień Europy w dwumieście miał mieć szczególny charakter. Wraz z dwudziestoma niemieckimi i polskimi partnerami, przygotowaliśmy program dla tysiąca mieszkańców i gości z regionu. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa nie możemy świętować w tradycyjny sposób. Niemniej jednak chcemy ten ważny dzień uczcić w inny, nie mniej wyjątkowy sposób – w obecnie jedynym możliwym formacie – online.

Właśnie online można pokazać, że czujemy się częścią wspólnoty państw Unii Europejskiej, publikując w mediach społecznościowych zdjęcie z napisem „Jestem Europejką” lub „Jestem Europejczykiem”. Na taki pomysł wpadł  Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze, a wspólne zdjęcie umieścili już na profilu UM, burmistrzowie dwumiasta: Mariusz Olejniczak i  Rene Wilke oraz ich zastępczynie: Adriana Dydyna-Marycka i Milena Manns .