• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

W Światowy Dzień Sybiraka oddaliśmy hołd ofiarom napaści Sowietów na Polskę

17 września 2021r.

– Wśród tragicznych dat w historii naszego narodu jest 17 września 1939 roku. Tego dnia zło przekroczyło próg wielu polskich domów – mówił dziś, na placu Sybiraków, burmistrz Mariusz Olejniczak.

Wspólnie z przewodniczącym Rady Miejskiej Grzegorzem Cholewczyńskim i zastępcą burmistrza Adrianą Dydyną-Marycką, uczestniczyli w obchodach 82. rocznicy zbrojnej napaści Armii Czerwonej na wschodnie tereny Rzeczypospolitej. Burmistrz przypomniał, że tego dnia Sowieci zadali cios w plecy broniącej się przed Niemcami Polsce. Ich wojska bez wypowiedzenia wojny, łamiąc postanowienia paktu o nieagresji, dokonały zbrojnej napaści, realizując tajny pakt Ribbentrop–Mołotow, podziału Polski między ZSRR a III Rzeszę.  Po tej napaści Sowieci aresztowali ponad 200 tys. Polaków, głównie oficerów, urzędników państwowych, przedstawicieli inteligenckich zawodów. Zaczęły się też zsyłki na Syberię. Trafiło tam około 1 mln 350 tys. Polaków, a ponad 22 tys. oficerów, policjantów oraz urzędników państwowych zostało zamordowanych.

– Dziś są wśród nas osoby, które przeżyły koszmar Syberii i z nimi szczególnie łączę się myślami. Pamiętam jak wstrząsające były ich opowieści, którymi podzielili się z nami w październiku 2019 roku, podczas obchodów 30-lecie powstania Koła Związku Sybiraków – mówił burmistrz. Dodał, że opowieści o tym, co Sybiracy przeżyli na rosyjskiej ziemi to dla nas wszystkich żywa lekcja historii. Niesie ona przesłanie, że wartości takie, jak wiara, honor, nadzieja, miłość, rodzina, ojczyzna pozwalają człowiekowi przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.

Burmistrz przywołał też słowa Aleksandra Sołżenicyna, autora głośnego, „Archipelagu Gułag”, skazanego na łagry za krytykę stalinizmu, które aktualne są także w dzisiejszych czasach i stanowią rodzaj przestrogi:
„Aby uczynić zło, człowiek musi najpierw uznać je za dobro albo za rzecz rozumną i zgodną z prawem. Ideologia – to ona dostarcza upragnionego usprawiedliwienia łotrostwu i koniecznej, wieloletniej odporności zbrodniarzowi. Potrzebna mu jest teoria społeczna, która pomoże mu – przed sobą samym i przed innymi – wybielić własne postępki i słyszeć – nie wyrzuty, nie przekleństwa, tylko pienia pochwalne i wyrazy czci. W ten sposób inkwizytorzy szukali oparcia i usprawiedliwienia w chrześcijaństwie, konkwistadorzy – w chwale ojczyzny, kolonizatorzy – cywilizacji, hitlerowcy – w rasie, jakobini i bolszewicy – w równości, braterstwie i szczęściu przyszłych pokoleń”.

Po tych słowach M. Olejniczak zaapelował o to, żeby nie być obojętnym na zło i nie usprawiedliwiać go w żaden sposób. Przypomniał też wiersz niemieckiego pastora Martina Niemöllera, zesłanego do obozu w Dachau, który pisał:
Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.
Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem.
Nie byłem przecież socjaldemokratą.
Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.
Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.

W dzisiejszej uroczystości, pod pomnikiem upamiętniającym zesłanych na Sybir i walczących i niepodległa Polskę, wzięli udział słubiccy Sybiracy, przedstawiciele samorządu, uczniowie słubickich szkół i wielu mieszkańców.