• Urząd Miejski w Słubicach nadal do odwołania zamknięty! Gmina
  Urząd Miejski w Słubicach nadal do odwołania zamknięty!
  Czytaj więcej
 • Koronawirus i nowe ograniczenia. Co wolno, a czego nie wolno? Gmina
  Koronawirus i nowe ograniczenia. Co wolno, a czego nie wolno?
  Czytaj więcej
 • Segregacja odpadów komunalnych? Czekają nas wielkie zmiany! Gmina
  Segregacja odpadów komunalnych? Czekają nas wielkie zmiany!
  Czytaj więcej
 • Co trzeba wiedzieć o koronawirusie? Gmina
  Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?
  Czytaj więcej
 • Blisko 900 tys. zł dostaną od gminy organizacje pozarządowe na projekty służące mieszkańcom! Gmina
  Blisko 900 tys. zł dostaną od gminy organizacje pozarządowe na projekty służące mieszkańcom!
  Czytaj więcej
 • Jakub Czak ze stypendium marszałka województwa. Wyróżnienie dostała też gmina! Gmina
  Jakub Czak ze stypendium marszałka województwa. Wyróżnienie dostała też gmina!
  Czytaj więcej
Gmina

W przyszłym roku ponad 22 mln zł na inwestycje!

19 grudnia 2019r.

Radni uchwalili 19 grudnia budżet gminy Słubice na 2020 rok. Spodziewane dochody mają wynieść ponad 111,6 mln zł, wydatki – 122,4 mln zł. – Budżet jest realny i uszyty na miarę naszych potrzeb i możliwości – ocenia burmistrz Mariusz Olejniczak. – Staraliśmy się w nim zawrzeć najważniejsze potrzeby naszego miasta i mieszkańców gminy. 22 mln zł przeznaczymy na inwestycje – podkreśla.

Jak mówi burmistrz kolejny rok z rzędu, w budżecie zapisano spore kwoty na inwestycje oświatowe. – 3,5 mln zł wydamy na dokończenie budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2, a 1,2 mln zł na termomodernizację budynku tej szkoły. Pół miliona złotych przeznaczymy też na pierwszy etap budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3, w przyszłym roku będzie wykonany projekt budowlany szkoły w Kunowicach i mam ogromną nadzieję, że uda się rozpocząć prace – dodaje burmistrz.

Burmistrz zwraca też uwagę, że ważną pozycją w budżecie na 2020 rok, są inwestycje drogowe, na które gmina przeznaczy ponad 5,3 mln zł. Wśród tych najważniejszych wymienia: modernizację skrzyżowania ul. Konstytucji 3 Maja, Jagiełły i Mieszka I wraz z przebudową ul. Mieszka I oraz budową odwodnienia na tej ulicy. W planach jest też m.in. modernizacja ul. Sportowej i przebudowa drogi przy ul. Kopernika. Gmina zamierza również zlecić przygotowanie koncepcji budowy ścieżki rowerowej od ul. Sportowej do Drzecina. – Nie zamierzamy poprzestać na wybudowaniu 7 km ścieżki od Nowego Lubusza do granicy z gminą Górzyca. Będziemy przygotowywać koncepcje budowy kolejnych ścieżek, a pierwsza lokalizacja dotyczy właśnie drogi przez las do Drzecina – mówi burmistrz. Pół miliona złotych zarezerwowano w budżecie na dofinansowanie dokumentacji budowlanej obwodnicy Słubic.

– Kolejnym priorytetem jest dla mnie poprawa estetyki naszego miasta – podkreśla. – Chciałbym, żeby Słubice nabrały kolorów i zazieleniły się dlatego planujemy nowe nasadzenia drzew i kwiatów – zapowiada M. Olejniczak. – Ważne jest też dla mnie stworzenie nowych terenów rekreacyjnych dla rodzin. Przygotowujemy już koncepcję zagospodarowania parku przy al. Niepodległości – zapowiada burmistrz i dodaje, że chodzi o cały blisko 3 hektarowy teren, wraz z obecnym placem zabaw. – Będzie to spora inwestycja, którą podzielimy na etapy, na początku roku zdradzimy jak ten park ma wyglądać. Na razie powiem tylko tyle, że będzie tam mnóstwo nowych atrakcji dla różnych grup wiekowych, rodzin, dzieci niepełnosprawnych. Teren jest duży i chcemy go wykorzystać, co ważne – przy zachowaniu niemal całego drzewostanu – mówi M. Olejniczak.

Co jest jeszcze priorytetem?
– Na pewno współpraca z organizacjami pozarządowymi dlatego znacznie zwiększyliśmy środki w budżecie na realizację działań publicznych przez te organizacje. W przyszłym roku będzie to 700 tys. zł, w kolejnych trzech latach takie same kwoty. Wynika to z przyjęcia niedawno przez radę miejską Programu Współpracy Gminy Słubice z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2020-2023. W ciągu czterech lat organizacje pozarządowe dostaną od gminy w sumie 2,8 mln zł.

– Priorytetem jest też dla mnie rozwój naszych sołectw – mówi burmistrz i dodaje, że sołectwa nadal będą dysponować funduszami sołeckimi, co w praktyce oznacza, że same będą decydować, na co wydadzą pieniądze pochodzące z budżetu gminy. – W sumie dla sołectw na 2020 rok przeznaczono w budżecie na 2020 rok blisko ćwierć miliona złotych – podkreśla burmistrz i dodaje, że kolejne pół miliona złotych samorząd przeznaczy na poprawę infrastruktury drogowej na wsiach.

Radni zdecydowali też, że 100 tys. zł samorząd przeznaczy na dotację na budowę chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 137 w Kunowicach i 50 tys. zł na dotację na projekt budowy skrzyżowania os. Widok i os. Zielone Wzgórza z drogą 137.
700 tys. zł zapisano na modernizację gminnych dróg, 150 tys. zł na budowę i rozbudowę parkingów w mieście, 600 tys. zł na elewację budynku przy ul. Piłsudskiego, w którym działają organizacje pozarządowe, 120 tys. zł na projekt budowlany przedszkola przy ul. Klonowej w Słubicach. Ponad 420 tys. zł pójdzie na prace modernizacyjne i budowlane w przedszkolach. Gmina wesprze słubicki szpital, dotacją w wysokości 100 tys. zł na budowę drogi do lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (połowa potrzebnej kwoty), przekaże też 20 tys. zł na zakup sprzętu do fizjoterapii.

115 tys. zł zarezerwowano w budżecie na budowę oświetlenia: drogi w Nowym Lubuszu, ul. Północnej w Słubicach i modernizację oświetlenia ulicznego w innych miejscach.
Ponad 1,3 mln zł zapisano na wymianę tzw. kopciuchów, czyli nieekologicznych pieców. Gmina przystąpiła w tym roku do konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski. Decyzji o otrzymaniu dofinansowania jeszcze nie ma, ale jeśli będzie pozytywna, łączna kwota dofinansowania i wkład własny gminy wyniesie ponad 1, 3 mln zł. Na liście przyszłorocznych inwestycji jest też budowa Wieży Kleista, na którą zarezerwowano 4,8 mln zł.

Za przyjęciem budżetu na 2020 rok głosowało 12 radnych, przeciwny był radny Piotr Gołdyn, a Daniel Szurka wstrzymał się od głosu.


Akademicka 1
69-100 Słubice

tel: 95 737 20 00

fax: 95 758 28 80
email: slubice@slubice.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:

poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00

Przyjęcia interesantów:

mieszkańcy przyjmowani i obsługiwani są w poniedziałki wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 8:00 – 14.00
w środy w godzinach: 10.00 – 16.00.

>Klauzule informacyjne RODO<

BEZPOŚREDNI KONTAKT Z PRACOWNIKAMI URZĘDU

Pełna lista telefonów i adresów e-mail z podziałem na poszczególne wydziały i biura urzędu znajduje się w strukturze urzędu.
NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyżej podanych danych w celu otrzymywania powiadomień

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ