• Sala sportowa prawie gotowa! Gmina
  Sala sportowa prawie gotowa!
  Czytaj więcej
 • Po 50 latach odnowili małżeńską przysięgę!
  Po 50 latach odnowili małżeńską przysięgę!
  Czytaj więcej
 • Tłusty Czwartek? Burmistrz zaprasza mieszkańców na pączki! Gmina
  Tłusty Czwartek? Burmistrz zaprasza mieszkańców na pączki!
  Czytaj więcej
 • Słubice czyste miasto? Od nas to zależy! Bez kategorii
  Słubice czyste miasto? Od nas to zależy!
  Czytaj więcej
 • Ferie w mieście wcale nie muszą być nudne! Gmina
  Ferie w mieście wcale nie muszą być nudne!
  Czytaj więcej
 • Konsonans nam śpiewa od 20 lat! Gmina
  Konsonans nam śpiewa od 20 lat!
  Czytaj więcej
 • Tej wystawy w galerii OKNO nie przegapcie! Gmina
  Tej wystawy w galerii OKNO nie przegapcie!
  Czytaj więcej
 • 184 tys. zł od słubiczan na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy! Dziękujemy! Gmina
  184 tys. zł od słubiczan na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy! Dziękujemy!
  Czytaj więcej
 • W Kunowicach będzie nowa szkoła. I to jaka! Bez kategorii
  W Kunowicach będzie nowa szkoła. I to jaka!
  Czytaj więcej
 • Gmina zagospodaruje park przy alei Niepodległości. Powstanie atrakcyjne miejsce do rekreacji! Gmina
  Gmina zagospodaruje park przy alei Niepodległości. Powstanie atrakcyjne miejsce do rekreacji!
  Czytaj więcej
 • W niedzielę zagra u nas Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wśród wspierających Łukasz Fabiański! Wśród kwestujących burmistrz i jego zastępczyni! Gmina
  W niedzielę zagra u nas Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wśród wspierających Łukasz Fabiański! Wśród kwestujących burmistrz i jego zastępczyni!
  Czytaj więcej
 • Wielka radość. Gmina ma nowy budynek z mieszkaniami socjalnymi! Gmina
  Wielka radość. Gmina ma nowy budynek z mieszkaniami socjalnymi!
  Czytaj więcej
 • W przyszłym roku ponad 22 mln zł na inwestycje! Gmina
  W przyszłym roku ponad 22 mln zł na inwestycje!
  Czytaj więcej
 • Harcerze przynieśli nam Betlejemskie Światełko Pokoju Gmina
  Harcerze przynieśli nam Betlejemskie Światełko Pokoju
  Czytaj więcej
 • Radni i burmistrz pogratulowali sukcesu słubickim bibliotekarzom Gmina
  Radni i burmistrz pogratulowali sukcesu słubickim bibliotekarzom
  Czytaj więcej
 • Burmistrz: Dziękuję, że jesteśmy razem! Gmina
  Burmistrz: Dziękuję, że jesteśmy razem!
  Czytaj więcej
 • Niepodległość świątowaliśmy także na sportowo Gmina
  Niepodległość świątowaliśmy także na sportowo
  Czytaj więcej
 • Miasto nam się zazieleni! Gmina
  Miasto nam się zazieleni!
  Czytaj więcej
Gmina

W przyszłym roku ponad 22 mln zł na inwestycje!

19 grudnia 2019r.

Radni uchwalili 19 grudnia budżet gminy Słubice na 2020 rok. Spodziewane dochody mają wynieść ponad 111,6 mln zł, wydatki – 122,4 mln zł. – Budżet jest realny i uszyty na miarę naszych potrzeb i możliwości – ocenia burmistrz Mariusz Olejniczak. – Staraliśmy się w nim zawrzeć najważniejsze potrzeby naszego miasta i mieszkańców gminy. 22 mln zł przeznaczymy na inwestycje – podkreśla.

Jak mówi burmistrz kolejny rok z rzędu, w budżecie zapisano spore kwoty na inwestycje oświatowe. – 3,5 mln zł wydamy na dokończenie budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2, a 1,2 mln zł na termomodernizację budynku tej szkoły. Pół miliona złotych przeznaczymy też na pierwszy etap budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3, w przyszłym roku będzie wykonany projekt budowlany szkoły w Kunowicach i mam ogromną nadzieję, że uda się rozpocząć prace – dodaje burmistrz.

Burmistrz zwraca też uwagę, że ważną pozycją w budżecie na 2020 rok, są inwestycje drogowe, na które gmina przeznaczy ponad 5,3 mln zł. Wśród tych najważniejszych wymienia: modernizację skrzyżowania ul. Konstytucji 3 Maja, Jagiełły i Mieszka I wraz z przebudową ul. Mieszka I oraz budową odwodnienia na tej ulicy. W planach jest też m.in. modernizacja ul. Sportowej i przebudowa drogi przy ul. Kopernika. Gmina zamierza również zlecić przygotowanie koncepcji budowy ścieżki rowerowej od ul. Sportowej do Drzecina. – Nie zamierzamy poprzestać na wybudowaniu 7 km ścieżki od Nowego Lubusza do granicy z gminą Górzyca. Będziemy przygotowywać koncepcje budowy kolejnych ścieżek, a pierwsza lokalizacja dotyczy właśnie drogi przez las do Drzecina – mówi burmistrz. Pół miliona złotych zarezerwowano w budżecie na dofinansowanie dokumentacji budowlanej obwodnicy Słubic.

– Kolejnym priorytetem jest dla mnie poprawa estetyki naszego miasta – podkreśla. – Chciałbym, żeby Słubice nabrały kolorów i zazieleniły się dlatego planujemy nowe nasadzenia drzew i kwiatów – zapowiada M. Olejniczak. – Ważne jest też dla mnie stworzenie nowych terenów rekreacyjnych dla rodzin. Przygotowujemy już koncepcję zagospodarowania parku przy al. Niepodległości – zapowiada burmistrz i dodaje, że chodzi o cały blisko 3 hektarowy teren, wraz z obecnym placem zabaw. – Będzie to spora inwestycja, którą podzielimy na etapy, na początku roku zdradzimy jak ten park ma wyglądać. Na razie powiem tylko tyle, że będzie tam mnóstwo nowych atrakcji dla różnych grup wiekowych, rodzin, dzieci niepełnosprawnych. Teren jest duży i chcemy go wykorzystać, co ważne – przy zachowaniu niemal całego drzewostanu – mówi M. Olejniczak.

Co jest jeszcze priorytetem?
– Na pewno współpraca z organizacjami pozarządowymi dlatego znacznie zwiększyliśmy środki w budżecie na realizację działań publicznych przez te organizacje. W przyszłym roku będzie to 700 tys. zł, w kolejnych trzech latach takie same kwoty. Wynika to z przyjęcia niedawno przez radę miejską Programu Współpracy Gminy Słubice z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2020-2023. W ciągu czterech lat organizacje pozarządowe dostaną od gminy w sumie 2,8 mln zł.

– Priorytetem jest też dla mnie rozwój naszych sołectw – mówi burmistrz i dodaje, że sołectwa nadal będą dysponować funduszami sołeckimi, co w praktyce oznacza, że same będą decydować, na co wydadzą pieniądze pochodzące z budżetu gminy. – W sumie dla sołectw na 2020 rok przeznaczono w budżecie na 2020 rok blisko ćwierć miliona złotych – podkreśla burmistrz i dodaje, że kolejne pół miliona złotych samorząd przeznaczy na poprawę infrastruktury drogowej na wsiach.

Radni zdecydowali też, że 100 tys. zł samorząd przeznaczy na dotację na budowę chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 137 w Kunowicach i 50 tys. zł na dotację na projekt budowy skrzyżowania os. Widok i os. Zielone Wzgórza z drogą 137.
700 tys. zł zapisano na modernizację gminnych dróg, 150 tys. zł na budowę i rozbudowę parkingów w mieście, 600 tys. zł na elewację budynku przy ul. Piłsudskiego, w którym działają organizacje pozarządowe, 120 tys. zł na projekt budowlany przedszkola przy ul. Klonowej w Słubicach. Ponad 420 tys. zł pójdzie na prace modernizacyjne i budowlane w przedszkolach. Gmina wesprze słubicki szpital, dotacją w wysokości 100 tys. zł na budowę drogi do lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (połowa potrzebnej kwoty), przekaże też 20 tys. zł na zakup sprzętu do fizjoterapii.

115 tys. zł zarezerwowano w budżecie na budowę oświetlenia: drogi w Nowym Lubuszu, ul. Północnej w Słubicach i modernizację oświetlenia ulicznego w innych miejscach.
Ponad 1,3 mln zł zapisano na wymianę tzw. kopciuchów, czyli nieekologicznych pieców. Gmina przystąpiła w tym roku do konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski. Decyzji o otrzymaniu dofinansowania jeszcze nie ma, ale jeśli będzie pozytywna, łączna kwota dofinansowania i wkład własny gminy wyniesie ponad 1, 3 mln zł. Na liście przyszłorocznych inwestycji jest też budowa Wieży Kleista, na którą zarezerwowano 4,8 mln zł.

Za przyjęciem budżetu na 2020 rok głosowało 12 radnych, przeciwny był radny Piotr Gołdyn, a Daniel Szurka wstrzymał się od głosu.


Akademicka 1
69-100 Słubice

tel: 95 737 20 00

fax: 95 758 28 80
email: slubice@slubice.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:

poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00

Przyjęcia interesantów:

mieszkańcy przyjmowani i obsługiwani są w poniedziałki wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 8:00 – 14.00
w środy w godzinach: 10.00 – 16.00.

>Klauzule informacyjne RODO<

BEZPOŚREDNI KONTAKT Z PRACOWNIKAMI URZĘDU

Pełna lista telefonów i adresów e-mail z podziałem na poszczególne wydziały i biura urzędu znajduje się w strukturze urzędu.
NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyżej podanych danych w celu otrzymywania powiadomień

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ