W Gdańsku dyskutowano o 30-leciu polsko-niemieckiej współpracy
W Gdańsku odbyły się 45. obrady Komisji ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. Wziął w nich udział m.in. burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji.
Dwudniowe spotkanie z przedstawicielami polskich i niemieckich regionów, które rozpoczęło się 14 października, stanowiło platformę dialogu, wymiany doświadczeń i jest okazją do otwartej dyskusji. Toczyła się ona wokół aktualnych zagadnień, ważnych w sąsiedzkich relacjach: Europejskiego Zielonego Ładu, 30-lecia “Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”, pakietu legislacyjnego “Fit for 55” Komisji Europejskiej oraz projektów regionalnych na rzecz zrównoważonej Europy.
W obradach, którym współprzewodniczyła Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, uczestniczyli m.in. dr Joanna Pyrgiel i Soeren Bollmann ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji, którzy podzielili się doświadczeniami związanymi z realizację wspólnych projektów w naszym dwumieście.
Uczestnicy obrad, podczas wizyty w Gdańsku, mieli okazję zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności, miejsce niezwykle ważne dla stosunków polsko-niemieckich ponieważ bez polskiego Okrągłego Stołu, który poprzedził pierwsze wolne wybory w Polsce, nie runąłby mur berliński. Towarzyszyli im prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Polsko-Niemiecka Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej utworzona została w 1991 roku przez rządy Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec na mocy postanowień „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Zadaniem Komisji jest koordynacja i określanie kierunków polsko-niemieckiej współpracy.