• Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
 • 33. Narodowe Biegi Uliczne o Puchar Słubic Gmina
  33. Narodowe Biegi Uliczne o Puchar Słubic
  Czytaj więcej
Gmina

W Dwumieście wielka radość z powodu otwarcia granicy!

11 czerwca 2020r.

W nocy z piątku na sobotę burmistrzowie Słubic i Frankfurtu Mariusz Olejniczak i Rene Wilke spotkają się w połowie mostu łączącego nasze miasta, żeby podkreślić radość, jaką czują z powodu otwarcia granicy.

– Koronawirus wbił klin pomiędzy nasze miasta, ale mam nadzieję, że wracamy już do normalności- mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.

W spotkaniu o północy burmistrzom będą towarzyszyć m.in. przewodniczący rad miejskich Słubic i Frankfurtu: Grzegorz Cholewczyński i Wolfgang Neumann, a także prezydentka Europejskiego Uniwersytetu Viadrina prof. Julia von Blumenthal i dyrektor Collegium Polonicum w Słubicach dr Krzysztof Wojciechowski.

– Z wielką niecierpliwością czekaliśmy na moment, gdy most na Odrze znów będzie nas łączył, a nie dzielił – podkreśla burmistrz M. Olejniczak. – Brakowało nam odwiedzin sąsiadów, wspólnego spędzania czasu, gwaru w restauracyjnych ogródkach, studentów, którzy dodają kolorytu naszemu Dwumiastu. Nie sądziliśmy, że kiedykolwiek zatęsknimy za zatłoczonymi ulicami i sklepami, a tak właśnie było – dodaje burmistrz. Podkreśla też, że choć koronawirus sprawił, że czeka nas niełatwy czas, to jednak z optymizmem patrzymy w przyszłość. Wspólnie z Frankfurtem mamy wiele do zrobienia, co zapisaliśmy w Planie Działania na lata 2020-2030.