• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
 • Dzieci
  Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
  Czytaj więcej
 • Zwiedzaj z nami Dwumiasto! Gmina
  Zwiedzaj z nami Dwumiasto!
  Czytaj więcej
Gmina

W dwumieście kolejny raz świętować będziemy Dzień Europy

5 maja 2021r.

Z powodu pandemii nie będziemy mogli robić tego na ulicach Słubic i Frankfurtu, ale już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji panelowej online. Szczegóły poniżej.

Dyskusja panelowa – Webinarium: “Odpowiedzialność UE i państw członkowskich podczas pandemii – konsekwencje dla regionu przygranicznego”.
10 maja 2021 r., godz. 16:00-18:00.

Od ponad roku pandemia koronawirusa jest dla wszystkich ogromnym wyzwaniem. Początkowe reakcje, w marcu 2020 roku, świadczyły o ogólnym zaskoczeniu, a państwa członkowskie często działały na własną rękę. Szczególnie w regionie przygranicznym decyzje te miały ogromne konsekwencje: pracownicy transgraniczni, jak również uczniowie i studenci Dwumiasta Frankfurt nad Odrą i Słubice nie mogli przekraczać granicy. Również w 2021 r. granica polsko-niemiecka jest de facto zamknięta, ale osoby dojeżdżające do pracy, uczniowie, studenci i członkowie rodzin podlegają wyjątkom od tego przepisu. Jednak pandemia nadal ma wpływ na codzienność każdego z nas, czy to poprzez nauczanie zdalne, wykłady online na uniwersytecie, czy też strategię szczepień UE.

Jakie wnioski z tych doświadczeń powinna wyciągnąć UE i jej państwa członkowskie? Czego młodzi Europejczycy z Polski i Niemiec oczekują od sektora publicznego i polityki europejskiej w czasach kryzysu? Co należy zrobić, aby w przyszłości współpraca między odpowiedzialnymi organami w Europie przebiegała lepiej w wymiarze transgranicznym? O tym chcemy z Wami porozmawiać!
Dołącz do wirtualnego dialogu (poprzez funkcję czatu) z:
Arminem Czysz, dziennikarzem, ekspertem Team Europe ds. mobilności transgranicznej, edukacji i zdrowia oraz
dr. Marcinem Krzymuskim, LL.M., ekspertem ds. edukacji i zarządzania projektami, Słubicko- Frankfurckie Centrum Kooperacji
Prowadzenie: dr Weronika Priesmeyer-Tkocz, zastępca dyrektora, Akademia Europejska w Berlinie
Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie.

Prosimy o rejestrację do 4 maja 2021 r. na adres: marta.rusek@frankfurt-slubice.eu
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Dyskusja panelowa organizowana jest przez Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji, przy finansowym wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Polska – Brandenburgia 2014-2020, Fundusz Małych Projektów Euroregionu Pro Europa Viadrina.