• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
 • Dzieci
  Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
  Czytaj więcej
 • Zwiedzaj z nami Dwumiasto! Gmina
  Zwiedzaj z nami Dwumiasto!
  Czytaj więcej
Gmina

W bibliotece odkryli świat w jednym miejscu!

24 maja 2022r.

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu” obfitował w Słubicach w wiele wydarzeń kulturalnych, artystycznych i literackich. Od 8 do 15 maja 2022r. biblioteka zaprosiła swoich czytelników do wspólnego świętowania.

Obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy artystycznie przedstawieniem dla dzieci pt. „Kruszynka” w wykonaniu Teatru Lalek PINOKIO w bibliotecznym ogrodzie oraz niezwykle poruszającym i głębokim w swojej treści spektaklem, monodramem pt. „Duszy DNA” w wykonaniu Teatru Planeta M- relacjonuje zespół BPMiG w Słubicach.  – Na widowni wśród książek zasiedli uczniowie ze słubickich szkół średnich. Spektakl dotyczył życia i postawy moralnej Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej narażała swoje życie ratując żydowskie dzieci.

W oddziale dla dzieci słubickiej biblioteki, w ramach „Teatru przy regale”, młodzi artyści, przedszkolaki z „Jarzębinki” wystawili program muzyczno-literacki, który obejrzały dzieci z pozostałych, słubickich przedszkoli. Codziennie odbywały się poranki z przedszkolakami. Dzieci zapoznawały się z działalnością biblioteki, zasadami korzystania z naszych zbiorów i brały aktywny udział w zajęciach plastycznych i literackich.

Biblioteka słubicka zaprosiła również swoich czytelników oraz seniorów z Dziennego Domu Senior + do zabawy “SLEEVEFACE – ubierz się w książkę”. Aranżowanie zdjęć z książką sprawiło naszym gościom wiele radości. Wszyscy świetnie się bawili, a przy okazji wizyty w bibliotece mogli wybrać dla siebie interesujące książki przygotowane w ramach akcji „Boocrosing”, polegającej na uwalnianiu książek i dzieleniu się radością z czytania z innymi.

W słubickim Dziale Regionalnym odbyło się spotkanie pt. „Moja pasja. Moje życie. Mój świat” z członkami bibliotecznego klubu DKK oraz seniorami Domu Dziennego „Senior+”. Uczestnicy, przy kawie i słodkim ciastku, wspominali swoje życie, opowiadając o pasjach i zainteresowaniach. Wspomnienia wywołały nie tylko wiele wzruszeń i emocji, ale także uśmiech i radość. Wśród regionalnych pamiątek odbył się także kolejny wykład z cyklu „Historia naszego regionu” ze słubickim regionalistą Rolandem Semikiem. Tematem wykładu były „Atrakcje turystyczne naszego regionu”. Młodzież ze słubickich szkół średnich, zainteresowana lokalną historią miała okazję przekonać się, że nasze województwo skrywa wiele tajemnic i ciekawostek. Podczas prezentacji przedstawiono wiele ciekawych atrakcji przyrodniczych i nie tylko, w tym region Parku Mużakowskiego w Łęknicy, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Biblioteka słubicka to również przestrzenie, które cyklicznie zmieniają się w galerię sztuki prezentując lokalną twórczość artystyczną. Tak było również i tym razem. Wyeksponowane zostały wystawy sztuki fotografii i rysunku pt. „Sztuka oknem na świat”, wystawy literackie „Biblioteka w literaturze, „Książki o książkach” i „Patroni Roku 2022”.

W trakcie trwania akcji, na wszystkich wypożyczających nasze zbiory czekały książkowe niespodzianki, zakładki i kolorowe balony a na gości pamiątkowe, personalizowane torby biblioteczne. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, aktywny udział i wsparcie naszych działań.
To był wyjątkowy Tydzień Bibliotek!