• Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
 • Funał WOŚP - aukcje Gmina
  Tych licytacji podczas WOŚP nie można przegapić!
  Czytaj więcej
Gmina

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczciliśmy pamięć ofiar

1 września 2022r.

– Musimy wciąż upominać się o pokój na świecie, przypominając do czego doprowadził nacjonalizm i faszyzm. Tu w Świecku – w miejscu, gdzie działał hitlerowski obóz pracy „Oderblick”, do którego od 1940 roku przywieziono ok. 4 tysiące więźniów z całej Europy – chcemy dać wyraz temu jak bezcenna jest dla nas kultura pokoju – mówił burmistrz Mariusz Olejniczak podczas rocznicowych obchodów.

– U jej podstaw leży dialog, tolerancja, brak zgody na zło, szacunek dla drugiego człowieka, niezależnie od jego poglądów politycznych, wiary czy orientacji seksualnej – dodał burmistrz.
Podkreślił też, że każde działanie, które prowadzi do dialogu jest bezcenne. – My Polacy i Niemcy dobrze to wiemy. Bez tego dialogu nie byłoby możliwe pojednanie między naszymi narodami. Cieszę, że od wielu lat, w rocznicę wybuchu II światowej, stajemy razem, z naszymi przyjaciółmi z Frankfurtu nad Odrą, żeby uczcić pamięć ofiar nazizmu – mówił burmistrz.

Wśród obecnych w Świecku był dziś m.in. przewodniczący rady miejskiej Wolfgang Neumann. – Wydarzenia sprzed 83 lat i lat następnych zobowiązują nas do tego, żeby upamiętniać i czcić tych, którzy zakończyli tę wieloletnią tragedię, do pamięci o ofiarach i do tego, żeby nigdy więcej się to nie powtórzyło – mówił. – Wszyscy miłujący pokój, również w obliczu wojny w Ukrainie są zobowiązani do angażowania się na rzecz pokoju. Wszyscy, kiedy wzrastaliśmy, byliśmy otoczeni gdzieś na świecie wojną, ale nigdy ta wojna nie była tak groźnie blisko nas – dodał. Zaapelował też o to, żeby odrzucić każdą agresję, a agresorom pokazać ich granice.

Burmistrz Mariusz Olejniczak podkreślił, że przez wiele lat żyliśmy w Europie w przekonaniu, że wycie syren i świst spadających bomb będą dla nas symbolem czasów, które na szczęście bezpowrotnie minęły. Myliliśmy się! – mówił. – Od pół roku, wstrząsają nami doniesienia z Ukrainy, na którą napadła Rosja. Bomby znów wybuchają, a syreny nie przestają wyć! To oznacza, że nasze starania o pokój, pogłębianie dialogu i okazywanie ludzkiej solidarności ofiarom wszystkich konfliktów zbrojnych powinny być jeszcze większe i jeszcze silniejsze. Dotychczas to przeszłość była dla nas rodzajem księgi przestróg i kierunkowskazem działań. Dziś jest nią teraźniejszość – podkreślił burmistrz.

Wśród gości zaproszonych przez gminę na dzisiejszą uroczystość w Świecku byli radni rady miejskiej w Słubicach, na czele z przewodniczącym Grzegorzem Cholewczyńskim, starosta słubicki Leszek Bajon i przewodniczący rady powiatu słubickiego Wiesław Kołosza, a także członkowie m.in. stowarzyszenia Dzieci Wojny, Sybiracy, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Słubickiej, nauczyciele i młodzież ze słubickich szkół, służby mundurowe oraz duchowni różnych wyznań, którzy modlili się o pokój.

Starosta Leszek Bajon, w swoim przemówieniu wspominał m.in. że podczas pierwszego dnia wojny w Polsce zginęło 200 tys. ludzi. – W 10 procentach była to kadra żołnierska, a 90 procent to ludność cywilna. Dlatego dzisiaj, szczególnie chciałbym przypomnieć o poświęceniu dla ojczyzny ludności cywilnej, mieszkańców, którzy ruszyli bronić swojej ojczyzny. Widzimy jak ważne dla narodu jest oddanie jej mieszkańców – mówił starosta, nawiązując w dalszej części do ogromnej fali pomocy, która popłynęła od zwykłych ludzi w Polsce do uciekających przed wojną Ukraińców.

W czasie rocznicowego spotkania został też odczytany apel pamięci, a asystę zapewnili żołnierze XVII Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Zebrani złożyli też wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem ofiar obozu w Świecku.