• Gmina
  Od 1 września Urząd Miejski w Słubicach czynny od 8.00 do 16.00
  Czytaj więcej
 • Stypendyści gminy Gmina
  Do tych uzdolnionych uczniów powędrowały nagrody i stypendia burmistrza
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Blisko 1,6 mln zł na wakacyjne remonty w placówkach oświatowych
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Gmina dostanie blisko 2 mln zł na przebudowę ul. Witosa
  Czytaj więcej
 • Przypominamy, że do do końca sierpnia Urząd Miejski w Słubicach jest otwarty od 7.00 do 15.00
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Miejskie Święto Hanzy? Bawimy się dalej!
  Czytaj więcej
 • Lato kulturalne w Dwumieście Gmina
  To już w najbliższy weekend rozpoczynamy Miejskie Święto Hanzy!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wiele powodów do radości. Burmistrz dostał wotum zaufania od radnych i absolutorium
  Czytaj więcej
 • Festiwal piosenki w Gmina
  Ale nam się pięknie rozśpiewała “Jarzębinka”
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wszystkiego najlepszego kochane dzieci!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Superwiadomość! Dostaniemy prawie 15 mln zł na gminne inwestycje!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Jak ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców.
  Czytaj więcej
 • Otwarciue sali przy SP3 Gmina
  Uczniowie” trójki” zachwyceni nową salą sportową!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na przebudowę ul. Kopernika Gmina
  Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana!
  Czytaj więcej
 • Bez kategorii
  Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na modernizację parku przy al. Niepodległości Gmina
  Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina
  Czytaj więcej
 • Dwumiasto “odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
Gmina

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczciliśmy pamięć ofiar

1 września 2022r.

– Musimy wciąż upominać się o pokój na świecie, przypominając do czego doprowadził nacjonalizm i faszyzm. Tu w Świecku – w miejscu, gdzie działał hitlerowski obóz pracy „Oderblick”, do którego od 1940 roku przywieziono ok. 4 tysiące więźniów z całej Europy – chcemy dać wyraz temu jak bezcenna jest dla nas kultura pokoju – mówił burmistrz Mariusz Olejniczak podczas rocznicowych obchodów.

– U jej podstaw leży dialog, tolerancja, brak zgody na zło, szacunek dla drugiego człowieka, niezależnie od jego poglądów politycznych, wiary czy orientacji seksualnej – dodał burmistrz.
Podkreślił też, że każde działanie, które prowadzi do dialogu jest bezcenne. – My Polacy i Niemcy dobrze to wiemy. Bez tego dialogu nie byłoby możliwe pojednanie między naszymi narodami. Cieszę, że od wielu lat, w rocznicę wybuchu II światowej, stajemy razem, z naszymi przyjaciółmi z Frankfurtu nad Odrą, żeby uczcić pamięć ofiar nazizmu – mówił burmistrz.

Wśród obecnych w Świecku był dziś m.in. przewodniczący rady miejskiej Wolfgang Neumann. – Wydarzenia sprzed 83 lat i lat następnych zobowiązują nas do tego, żeby upamiętniać i czcić tych, którzy zakończyli tę wieloletnią tragedię, do pamięci o ofiarach i do tego, żeby nigdy więcej się to nie powtórzyło – mówił. – Wszyscy miłujący pokój, również w obliczu wojny w Ukrainie są zobowiązani do angażowania się na rzecz pokoju. Wszyscy, kiedy wzrastaliśmy, byliśmy otoczeni gdzieś na świecie wojną, ale nigdy ta wojna nie była tak groźnie blisko nas – dodał. Zaapelował też o to, żeby odrzucić każdą agresję, a agresorom pokazać ich granice.

Burmistrz Mariusz Olejniczak podkreślił, że przez wiele lat żyliśmy w Europie w przekonaniu, że wycie syren i świst spadających bomb będą dla nas symbolem czasów, które na szczęście bezpowrotnie minęły. Myliliśmy się! – mówił. – Od pół roku, wstrząsają nami doniesienia z Ukrainy, na którą napadła Rosja. Bomby znów wybuchają, a syreny nie przestają wyć! To oznacza, że nasze starania o pokój, pogłębianie dialogu i okazywanie ludzkiej solidarności ofiarom wszystkich konfliktów zbrojnych powinny być jeszcze większe i jeszcze silniejsze. Dotychczas to przeszłość była dla nas rodzajem księgi przestróg i kierunkowskazem działań. Dziś jest nią teraźniejszość – podkreślił burmistrz.

Wśród gości zaproszonych przez gminę na dzisiejszą uroczystość w Świecku byli radni rady miejskiej w Słubicach, na czele z przewodniczącym Grzegorzem Cholewczyńskim, starosta słubicki Leszek Bajon i przewodniczący rady powiatu słubickiego Wiesław Kołosza, a także członkowie m.in. stowarzyszenia Dzieci Wojny, Sybiracy, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Słubickiej, nauczyciele i młodzież ze słubickich szkół, służby mundurowe oraz duchowni różnych wyznań, którzy modlili się o pokój.

Starosta Leszek Bajon, w swoim przemówieniu wspominał m.in. że podczas pierwszego dnia wojny w Polsce zginęło 200 tys. ludzi. – W 10 procentach była to kadra żołnierska, a 90 procent to ludność cywilna. Dlatego dzisiaj, szczególnie chciałbym przypomnieć o poświęceniu dla ojczyzny ludności cywilnej, mieszkańców, którzy ruszyli bronić swojej ojczyzny. Widzimy jak ważne dla narodu jest oddanie jej mieszkańców – mówił starosta, nawiązując w dalszej części do ogromnej fali pomocy, która popłynęła od zwykłych ludzi w Polsce do uciekających przed wojną Ukraińców.

W czasie rocznicowego spotkania został też odczytany apel pamięci, a asystę zapewnili żołnierze XVII Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Zebrani złożyli też wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem ofiar obozu w Świecku.