• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Viadrina zaczyna dziś świętować swoje 30.urodziny

15 lipca 2021r.

Jubileusz uczelnia będzie świętować  do października 2022 r. Odbędą się różne wydarzenia dotyczące zarówno 30-letniej historii Viadriny, jak i przyszłej roli uczelni, mi.n. seminaria, wystawy, wykłady i prezentacje publikacji.

15 lipca 1991 r., podpisano akt założycielski Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, a w październiku 1992 r. pierwsi studenci i studentki wzięli udział w uroczystym otwarciu pierwszego roku akademickiego.

Z okazji 30. urodzin frankfurckiego Uniwersytetu gratulacje, na ręce Prezydent Viadriny, prof. Julii von Blumenthal, przekazał burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. – Wkład Uniwersytetu w wychowanie i edukację tysięcy młodych ludzi z różnych stron świata to powód do dumy i wielkiej satysfakcji. Viadrina stała się ważnym w Europie miejscem kształcenia i badań oraz interkulturowego dialogu. Zjednoczona w różnorodności uczy, w jaki sposób trzeba bronić wspólnych wartości: wolności, pokoju i solidarności w Unii Europejskiej tworzonej przez różne kultury i narody. Serdecznie za to dziękuję. Dziękuję również za to, że Uniwersytet od lat ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój naszego miasta – podkreślił burmistrz.

Pierwszym z wydarzeń zaplanowanych w związku z jubileuszem będzie dzisiejsza dyskusja o roli uczelni w nauce i społeczeństwie, w której wezmą udział m.in. prof. Julia von Blumenthal, Małgorzata Kopka-Piątek, dyrektorka Programu Europejskiego, Instytut Spraw Publicznych w Warszawie, Svea Kühl, przewodnicząca samorządu studenckiego AStA Viadrina i prof. Christoph Markschies, prezydent Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk.

Od dziś można też oglądać online  wystawę poświęconą 30-leciu Viadrin, która prezentuje historyczne zdjęcia wraz z opisami przedstawionych wydarzeń w języku niemieckim i polskim.

Wystarczy wejść na stronę: www.europa-uni.de/pl/struktur/unileitung/pressestelle/30jahre/ausstellung/index.html

 – W ciągu roku będziemy dodawać linki do galerii zdjęć, filmów i kolejnych historii, które uzupełnią wystawę i pozwolą na poznanie historii Viadriny oraz wielu osób zaangażowanych, którzy od momentu powstania tworzyli i kształtowali uniwersytet – zapowiada Viadrina.

Od dziś do 31 października 2022 r. wystawa zdjęć o historii uczelni znajduje się też przed biblioteką, w budynku głównym Viadriny przy Große Scharrnstraße 59. Na 14 wieloformatowych bannerach z około 560 fotografiami przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia z 30-letniej historii uniwersytetu.

Wernisaż wystawy odbędzie się dziś o 17.00.

W ramach wydarzeń związanych z 30-leciem, zaplanowanych na najbliższe miesiące, 21 października 2021 nastąpi otwarcie dużej auli oraz inauguracja roku akademickiego w Collegium Polonicum oraz wernisaż wystawy „Portrety Collegium Polonicum”.