• Zdjęcie z Urzędu Miasta Szostka Gmina
  Apel o pomoc dla miasta partnerskiego Szostka na Ukrainie
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. Sprawdźcie nasz Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
Gmina

Uwaga. Od środy obostrzenia w małym ruchu granicznym

14 grudnia 2020r.
Nie pójdziemy już na zakupy do Frankfurtu, ale bez problemu odwiedzimy rodzinę. Od 16 grudnia 2020 r., prawdopodobnie do 10 stycznia 2020, zostaną wprowadzone obostrzenia w ruchu granicznym między Polską i Niemcami.
 
W Brandenburgii zostanie uchylona klauzula o tzw. „małym ruchu granicznym” pozwalająca dotychczas na wizyty w dowolnym celu w innym państwie na okres do 24 godzin. To oznacza, że od 16 grudnia 2020 r. do 10 stycznia 2021 zakupy, wizyty w banku, na poczcie itp. po drugiej stronie granicy będą wiązać się z obowiązkiem odbycia 10-dniowej kwarantanny.
 
Utrzymane zostaną natomiast dotychczasowe zwolnienia dla pracowników przygranicznych, uczniów i studentów. Również odwiedziny bliskich mieszkających po drugiej stronie granicy będą nadal możliwe.
Podobne zmiany wprowadzi najprawdopodobniej również Berlin.
 
O szczegółach zmian w Brandenburgii i w Berlinie będziemy informować na bieżąco. Oczekujemy na publikację stosownych rozporządzeń w obydwu landach.
 
Wjazd do Niemiec (niezależnie od landu) na więcej niż 24 h oznacza obowiązek wypełnienia deklaracji na stronie www.einreiseanmeldung.de (formularz jest również w języku polskim).
 
Informacji o obostrzeniach obowiązujących w Niemczech oraz w sprawie ruchu granicznego udzielają w języku polskim pracownicy infolinii Frankfurtu nad Odrą pod numerem +49 335 552 1239 oraz pod adresem mailowym: hotline@frankfurt-oder.de (pon. – czw. 9.00.-16.00 oraz pt. 9.00 – 12.00).

Informację przygotowało Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji.