Ukraina? W gminie działamy, żeby pomóc!
Rozmowa z burmistrzem Słubic Mariuszem Olejniczakiem na temat działań podejmowanych przez gminę w obliczu wojny na Ukrainie.
– Mieszkańcami wstrząsnęła wiadomość o napaści Rosji na Ukrainę. Naszym miastem partnerskim jest tam Szostka…
– Tak i codziennie jesteśmy w kontakcie, z merem Szostki bądź jego zastępczynią, żeby dowiedzieć się, czy w jakikolwiek sposób jesteśmy im teraz w stanie pomóc. Na razie mówią, że nie, choć sytuacja jest tam bardzo trudna. Rosyjskie wojska otoczyły miasto, Ukraińcy wysadzili wcześniej most przed Szostką, żeby uniemożliwić czołgom wjazd do miasta. 30 km dalej toczą się walki, udało się zniszczyć kilka rosyjskich czołgów, ale Rosjanie idą na Kijów.
– Przyjazd do naszego miasta uchodźców z Ukrainy to tylko kwestia czasu. Jesteśmy przygotowani na to, żeby im pomóc?
– Mamy wyznaczone już miejsce, w którym 60 osób dostanie pełną opiekę. Nie tylko dach nad głową, ale też wyżywienie i wszelką pomoc. Punkt dla uchodźców ujęty jest już w systemie wojewody, który zwrócił się do samorządów z zapytaniem, ile miejsc mogą zagwarantować na tę chwilę. Ponieważ w słubickich hotelach już teraz mieszka wielu Ukraińców, więcej miejsc nie udało się na razie zapewnić. Jeśli byłaby taka potrzeba będziemy szukać innych możliwości zakwaterowania uchodźców. Chcę podkreślić, że jeśli do Słubic przyjadą uchodźcy zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby ułatwić im tu start, choćby zapewniając opiekę dzieciom w przedszkolach i szkołach.
– W naszych gminnych placówkach już teraz jest wiele dzieci z Ukrainy. Wojna, w której mogą zginąć ich bliscy jest z pewnością dla nich traumatycznym doświadczeniem…
– Tak, dlatego gmina, we współpracy ze Stowarzyszeniem po PROstu uruchamia od poniedziałku punkt pomocy psychologicznej dla ukraińskich dzieci i ich rodzin. Mamy czterech psychologów, w tym jednego ukraińskojęzycznego. Takie psychologiczne wsparcie jest obecnie bardzo potrzebne. Kto będzie chciał z niego skorzystać może zadzwonić do biura stowarzyszenia, pod nr tel. 530 002 016, żeby umówić termin konsultacji z psychologiem. Można też to zrobić osobiście w biurze stowarzyszenia przy ul. Szamarzewskiego 6. Także w szkołach wszyscy pedagodzy uczuleni są obecnie na pomoc dzieciom z Ukrainy. Dyrektorzy są też w kontakcie z psychologami, oferującymi pomoc w razie potrzeby. Ponadto wychowawcy planują nawiązać kontakt z rodzicami ukraińskich uczniów, żeby także mieli świadomość, że mogą się zwrócić o pomoc. Zrobią też rozeznanie jaka pomoc byłaby w tej chwili ukraińskim rodzinom potrzebna.
– W mediach społecznościowych widać, że słubiczanie bardzo przeżywają obecną sytuację i chcą pomóc.
– Tak, wiele osób otworzyło serca i wszystkim im za to dziękuję. Do gminy zgłaszają się też przedsiębiorcy i inne osoby, które mówią, że dadzą schronienie kobietom i dzieciom gdy przyjadą do mężów pracujących w naszej gminie. Każdy gest, każda pomoc jest dziś bezcenna.