• Zdjęcie z Urzędu Miasta Szostka Gmina
  Apel o pomoc dla miasta partnerskiego Szostka na Ukrainie
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. Sprawdźcie nasz Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
Gmina

Tu znajdują się szczegóły dotyczące przekraczania granicy w tzw. małym ruchu granicznym

26 października 2020r.

Rząd Brandenburgii odstąpił od obowiązkowej kwarantanny dla Polaków, którzy przekraczają granice w ramach małego ruchu granicznego. Apelowali o to burmistrzowie Słubic i Frankfurtu. Szczegóły w rozporządzeniu, które znajduje się poniżej.

 

https://mdfe.brandenburg.de/media_fast/4055/2020_10_23_AendSARS-CoV-2-QuarV4_polski.pdf

Przypomnijmy. W piątek burmistrzowie Słubic i Frankfurtu: Mariusz Olejniczak i Rene Wilke wystosowali apel do premiera Brandenburgii Dietmara Woidke, żeby w tzw. małym ruchu granicznym znieść obowiązkową kwarantannę dla wszystkich osób przekraczających granicę polsko-niemiecką. Była to reakcja na decyzję rządu Brandenburgii, żeby  w związku z dużą ilością zachorowań na COVID-19 w Polsce, wprowadzić ograniczenia. Miały zacząć obowiązywać od soboty. W piątek po południu dostaliśmy wiadomość, że rząd Brandenburgii przychylił się do prośby, żeby ograniczenia nie dotyczyły tzw. małego ruchu granicznego.

W wyniku nowelizacji rozporządzenia nie będą podlegać kwarantannie osoby, które:

1. z powodów absolutnie niezbędnych i nie dających się odsunąć w czasie codziennie lub na okres do pięciu dni przekraczają granicę
a) w celach zawodowych,
b) w celu studiowania, pobierania nauki w szkole lub szkolenia zawodowego; lub
c) w celu kształcenia i szkolenia do celów zawodowych

2. w ramach ruchu granicznego z krajami sąsiadującymi przebywały przez okres krótszy niż 24 godziny na obszarze zwiększonego ryzyka zachorowania na Covid-19 lub wjechały na obszar Brandenburgii na okres do 24 godzin lub

3. wjeżdżają do Brandenburgii na okres do 72 godzin w celu odwiedzin krewnych pierwszego stopnia, małżonka lub partnera nienależącego do tego samego gospodarstwa domowego lub w celu realizacji wspólnej opieki lub prawa do kontaktów z dzieckiem, lub które przebywały w tym celu na obszarze zwiększonego ryzyka zachorowania na Covid-19 przez okres krótszy niż 72 godziny.

Reszta zwolnień (np. dyplomaci) pozostaje bez zmian.

Natomiast osoby nie objęte zwolnieniem (np. pracownicy wyjeżdżający do Brandenburgii na kontrakty długoterminowe) nadal muszą odbyć kwarantannę, chyba że posiadają negatywny wynik testu. W wyjątkowych sytuacjach można też ubiegać się o indywidualne zwolnienia z niemieckiego urzędu zdrowia.