• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
    Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
    Czytaj więcej
  • Dzieci
    Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
    Czytaj więcej
  • Zwiedzaj z nami Dwumiasto! Gmina
    Zwiedzaj z nami Dwumiasto!
    Czytaj więcej
Gmina

transVOCALE? Zaczynamy odliczanie!

14 listopada 2022r.

21 zespołów z 15 krajów, 10 sal koncertowych i spotkania z artystami z wielu krajów – ta muzyczna uczta rozpocznie się w najbliższy czwartek koncertem Ralpha Kaminskiego, tegorocznego laureata MTV EMA 2022 w kategorii Najlepszy polski artysta.

Na koncert inauguracyjny 18. edycji festiwalu transVOCALE dwumiasto Słubice-Frankfurt nad Odrą zaprasza do odbudowanej auli Collegium Polonicum w Słubicach. Na tej scenie, 17 listopada o 18.30, rozpocznie się koncert Ralpha Kaminskiego, którego talent został przypieczętowany m.in. prestiżowym Paszportem „Polityki” – symbolicznym stemplem jakości twórczości tego artysty, a jego album “Kora” został nagrodzony Fryderykiem 2022 w kategorii Piosenka Poetycka i Literacka, a Ralph otrzymał statuetkę w kategorii Artysta Roku. W tym roku usłyszymy też m.in. Natalie Kukulską, Natalie Przybysz, Marlę Glen, Rasm Almashan, Kieran Goss&Annie Kinsella czy Barbarę Thalheim.

Czekają nas trzy dni wspaniałych dźwięków z różnych zakątków świata, bo transVOCALE to muzyczny tygiel kultur. 

CZWARTEK, 17 LISTOPADA

Pierwszego dnia festiwalu, oprócz R. Kaminskiego, usłyszymy irlandzki duet: Kieran Goss&Annie Kinsella, który – jak zapowiadają organizatorzy – sprawi, że publiczność będzie się śmiała i płakała. Piosenki, opowieści i harmonie z Irlandii przeniosą słuchaczy w inny świat, bo muzyka tego duetu pochodzi z serca i trafia do serca 20.00, Collegium Polonicum).
Za sprawą Barbary Thalheim, berlińskiej Singer-songwriterki powędrujemy też tego wieczoru, w rytmie bluesa (21.00, Collegium Polonicum), po ważnych wydarzeniach historycznych związanych z datą 9 listopada. Artystka w swoich tekstach analizuje nieudaną rewolucję marcową w 1848 roku, noc kryształową w 1938 r. czy upadek muru berlińskiego w 1989 roku. Jest przekonana, ze żadna inna data nie symbolizuje bardziej wzlotów i upadków niemieckiej demokracji.

Oprócz koncertów w Collegium Polonicum zapraszamy też do SMOKa. Tam, o 20.00, zagra grupa Me&Ms Jacobs, której wokalistka Lina Jacobs, uplasowana gdzieś pomiędzy Amy Winehouse a Janis Joplin, zabiera słuchaczy w podróż przez swoje życie. Zespół określa swoje brzmienie jako „ zdrową mieszankę melancholii i rock’n’rolla.

PIĄTEK, 18 LISTOPADA

Ten dzień należeć będzie m.in. do dwóch polskich artystek: Natalii Kukulskiej i Natalii Przybysz.

Natalia Kukulska wystąpi o 18.00 w Kleist Forum we Frankfurcie nad Odrą, a jej występ będzie swoistym podsumowaniem 25-lecia działalności artystycznej. Usłyszymy zarówno piosenki z pierwszych albumów wokalistki – takie jak “Im więcej Ciebie tym mniej”, “W biegu”, czy “Piosenka światłoczuła”, ale nie zabraknie też utworów z ostatnich albumów, a nawet z jubileuszowej EP-ki “Jednogłośna”, wydanej jesienią 2021.  

Natalia Przybysz zaprasza natomiast o 21.30 do Collegium Polonicum w Słubicach. Kompozytorka, autorka tekstów i aktywistka zaangażowana w działania proekologiczne to jeden z czołowych głosów na polskiej scenie muzycznej. Od czasu płyty “Prąd”, każdy kolejny album artystki nagradzany był Fryderykiem. Jej najnowszy krążek “Zaczynam od miłości” z utworami skomponowanymi do niezaśpiewanych dotąd tekstów Kory ukazał się w marcu tego roku.

Kolejny polski akcent to koncert Antek Sojka& Janek Pęcza, na który zapraszamy o 20.30 do Havana Bar we Frankfurcie nad Odrą. Zapowiada się mieszanka rocka, popu, ale też dźwięków orientalnych.

Tego dnia polecamy też koncert Paula Armfielda, którego fani od lat doceniają za urok i aksamitność w głosie ( 20.30, Kulturmanufaktur Gerstenberg) czy spotkanie z grupą Sedaa (19.30, filharmonia we Frankfurcie). Sedaa oznacza w języku perskim głos i łączy tradycyjną muzykę mongolską i orientalną w fascynującą całość.

W piątek wieczorem zajrzyjcie też koniecznie do SMOKa, gdzie najpierw (20.30) wystąpi berliński artysta Tristan Brusch, a po nim Rasma Almasha (22.30), unikalna wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka o oryginalnej, ciemnej i intrygującej barwie głosu. W jej utworach słychać wpływy etno oraz orientalnej muzyki krajów arabskich i afrykańskich w nowoczesnych aranżacjach.

SOBOTA, 19 LISTOPADA

Tego dnia wszystkie koncerty odbywać się będą w Forum Kleista. Startujemy o 18.00 mieszanką ormiańskich melodii, jazzu i elektroniki, którą zaprezentuje Authentic Light Orchestra. O 19.00 na scenie w Foyer pojawi się francusko-szwajcarski duet Carrousel. Jak zapowiadają kuratorzy transVOCALE Piotr Tamborski ze Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i Daniel Zein, ich koncerty to energia i żywa interakcja z publicznością- zaproszenie do tego, by pomarzyć, wspólnie pośpiewać, zatańczyć i zapomnieć o czasie. Potem będzie m.in. koncert zespołu Yemen Blues (20.00), który łączy żydowskie, arabsko-muzułmańskie i zachodnioafrykańskie style muzyczne z funkiem, bluesem, rockiem i soulem, tworząc niezwykłą mieszankę. Zwieńczeniem tego wieczoru będzie występ Marly Glen (22.30), amerykańskiej piosenkarki, mieszkającej od ponad 20 lat w Niemczech, która za swoją mieszankę bluesa, soulu, jazzu, rocka i muzyki etnicznej została nagrodzona platyną i złotem. 

Organizatorami festiwalu transVOCALE są: Słubicki Miejski Ośrodek Kultury i Forum Kleista we Frankfurcie nad Odrą, przy wsparciu stowarzyszenia transVOCALE.

Pełny program festiwalu znajduje się na stronie internetowej: https://transvocale.eu