• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
    Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
    Czytaj więcej
  • Głosujmy na przedszkole Dzieci
    Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
    Czytaj więcej
  • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
    Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
    Czytaj więcej
  • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
    Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
    Czytaj więcej
Gmina

transVOCALE? I wszystko jasne!

18 października 2022r.

21 zespołów z 15 krajów, 10 sal koncertowych i muzyczne spotkania z artystami z wielu krajów, wśród których będą m.in. Ralph Kaminski, Marla Glen, Natalia Przybysz i Natalia Kukulska czy Barbara Thalheim. Dziś poznaliśmy szczegóły związane z festiwalem transVOCALE.

 

Stało się to podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez organizatorów: Słubicki Miejski Ośrodek Kultury i Forum Kleista we Frankfurcie nad Odrą, przy wsparciu stowarzyszenia transVOCALE. Miejscem spotkania była odbudowana po pożarze aula Collegium Polonicum, do której, po czterech latach przerwy, wraca transVOCALE.

To tu, 17 listopada, odbędzie się koncert inauguracyjny z udziałem Ralpha Kaminskiego, którego talent został przypieczętowany prestiżowym Paszportem „Polityki” – symbolicznym stemplem jakości twórczości tego artysty.
– W programie tegorocznego festiwalu nic nie jest przypadkowe, a wszystko piękne – mówił dyrektor SMOKa Przemysław Karg nie ukrywając radości, że festiwal, który w tym roku osiągnął pełnoletność wraca do źródeł, czyli do Collegium Polonicum, w którym gościł przez wiele lat.

Kuratorzy festiwalu: Piotr Tamborski i Daniel Zein podkreślali, że organizatorom zależało, żeby jeszcze mocniej związać transVOCALE z Dwumiastem Słubice-Frankfurt. – Udało się stworzyć klamrę: zaczynamy w Słubicach, kończymy we Frankfurcie, a środek wypełniamy koncertami po obu stronach granicy – mówili.

– Pierwszego dnia oprócz R. Kaminskiego usłyszymy też irlandzki duet: Kieran Goss&Annie Kinsella, który – jak zapowiadają organizatorzy – sprawi, że publiczność będzie się śmiała i płakała. Piosenki, opowieści i harmonie z Irlandii przeniosą słuchaczy w inny świat, bo muzyka tego duetu pochodzi z serca i trafia do serca. Po tym koncercie w SMOKu będzie Aftershow-Party.
Za sprawą Barbary Thalheim, berlińskiej Singer-songwriterki powędrujemy też tego wieczoru, w rytmie bluesa, po ważnych wydarzeniach historycznych związanych z datą 9 listopada. Artystka w swoich tekstach analizuje nieudaną rewolucję marcową w 1848 roku, noc kryształową w 1938 r. czy upadek muru berlińskiego w 1989 roku. Jest przekonana, ze żadna inna data nie symbolizuje bardziej wzlotów i upadków niemieckiej demokracji.

Oprócz koncertów w Collegium Polonicum zapraszamy też do SMOKa. Tam zagra grupa Me&Ms Jacobs, której wokalistka Lina Jacobs, uplasowana gdzieś pomiędzy Amy Winehouse a Janis Joplin, zabiera słuchaczy w podróż przez swoje życie. Zespół określa swoje brzmienie jako „ zdrową mieszankę melancholii i rock’n’rolla.

Co jeszcze znalazło się w programie?
Jak zawsze organizatorzy przygotowali obszerną ulotkę na ten temat, która jest już dostępna w wersji papierowej, a także internetowej: https://transvocale.eu