• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
 • Dzieci
  Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
  Czytaj więcej
 • Zwiedzaj z nami Dwumiasto! Gmina
  Zwiedzaj z nami Dwumiasto!
  Czytaj więcej
Gmina

To już za tydzień. Rafał Blechacz zagra we Frankfurcie!

19 lutego 2020r.

26 lutego Filharmonia Poznańska zagości we Frankfurcie nad Odrą. Z wielką gwiazdą – Rafałem Blechaczem, którego kariera rozpoczęła się od spektakularnej wygranej w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dlaczego spektakularnej? Ponieważ podczas konkursu w 2005 roku, po raz pierwszy w jego historii, nie przyznano drugiej nagrody, żeby podkreślić dystans, jaki dzielił Rafała Blechacza od pozostałych uczestników. Pianista zgarnął też wszystkie nagrody specjalne: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. Fryderyka  Chopina za najlepsze wykonanie poloneza, Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu, nagrodę specjalną ufundowaną przez Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty oraz nagrodę publiczności. 

Potem kariera pianisty rozwijała się w błyskawicznym tempie. Rok po konkursie podpisał on  ekskluzywny kontrakt z Deutsche Grammophon – był wówczas drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, Polakiem związanym z tą prestiżową wytwórnią.  Wśród wielu nagród ma m.in. Gilmore Artist Award – jedną z najbardziej prestiżowych nagród pianistycznych świata, którą otrzymał w styczniu 2014 roku.

We frankfurckiej filharmonii Rafał Blechacz zagra I Koncert fortepianowy e-moll op. 11Fryderyka Chopina. Będzie mu  towarzyszyć orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Tego wieczoru usłyszymy też: “Pieśń o ziemi” – tańce weselne z baletu Romana Palestra oraz III Symfonia Alexandre Tansmana. 

Koncert rozpocznie się o 19.30. Czeki koncertowe, które, dzięki współpracy Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i frankfurckiej filharmonii, dla Polaków są w specjalnej cenie – 20 zł, można kupić w kasie SMOK przy ul. 1 Maja 1. W kasie filharmonii trzeba je wymienić na bilety.

Fot. Rafała Blechacza oraz informacje o pianiście pochodzą ze strony Filharmonii Poznańskiej