• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
 • Dzieci
  Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
  Czytaj więcej
 • Zwiedzaj z nami Dwumiasto! Gmina
  Zwiedzaj z nami Dwumiasto!
  Czytaj więcej
Gmina

To już 30 lat polsko-niemieckiej współpracy

10 czerwca 2021r.

16 czerwca, w przededniu 30. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, w Urzędzie Miejskim w Słubicach spotkają się przedstawiciele polsko-niemieckiego pogranicza. 
W spotkaniu wezmą udział Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke, ok. 40 przedstawicieli samorządów terytorialnych od Świnoujścia i Heringsdorf po Gubin i Guben oraz przedstawiciele euroregionów z naszej części pogranicza. – Będziemy rozmawiać o ostatnim roku, gdy zmagaliśmy się z pandemią koronawirusa Sars-CoV-2 – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. – Chcemy podzielić się swoimi doświadczeniami i poszukać rozwiązań na przyszłość.

Uczestnicy zamierzają również wypracować wspólny apel do władz regionalnych z prośbą o przekazanie go rządom Polski i Niemiec oraz instytucjom europejskim.
Celem apelu jest zwrócenie uwagi na specyfikę regionów granicznych i konieczność wypracowania regulacji prawnych, które zapobiegną w przyszłości sytuacjom, z którymi przyszło nam się mierzyć w ostatnim roku. Ograniczenia związane z przekraczaniem granicy wprowadzane od marca 2020 roku, miały daleko idące konsekwencje dla codziennego życia dziesiątek tysięcy mieszkańców regionów granicznych.