• Gmina
  Blisko 1,6 mln zł na wakacyjne remonty w placówkach oświatowych
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Gmina dostanie blisko 2 mln zł na przebudowę ul. Witosa
  Czytaj więcej
 • Przypominamy, że do do końca sierpnia Urząd Miejski w Słubicach jest otwarty od 7.00 do 15.00
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Miejskie Święto Hanzy? Bawimy się dalej!
  Czytaj więcej
 • Lato kulturalne w Dwumieście Gmina
  To już w najbliższy weekend rozpoczynamy Miejskie Święto Hanzy!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wiele powodów do radości. Burmistrz dostał wotum zaufania od radnych i absolutorium
  Czytaj więcej
 • Festiwal piosenki w Gmina
  Ale nam się pięknie rozśpiewała “Jarzębinka”
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wszystkiego najlepszego kochane dzieci!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Superwiadomość! Dostaniemy prawie 15 mln zł na gminne inwestycje!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Jak ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców.
  Czytaj więcej
 • Otwarciue sali przy SP3 Gmina
  Uczniowie” trójki” zachwyceni nową salą sportową!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na przebudowę ul. Kopernika Gmina
  Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana!
  Czytaj więcej
 • Bez kategorii
  Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na modernizację parku przy al. Niepodległości Gmina
  Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina
  Czytaj więcej
 • Dwumiasto “odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
Gmina

To jest nie tylko wyjątkowa wystawa, ale też niezwykły projekt edukacyjny

30 marca 2022r.

8 kwietnia o 14.00 Uniwersytet Europejski Viadrina wraz z Arolsen Archives otworzy objazdową wystawę plenerową #StolenMemory, która jest poświęcona przedmiotom osobistym należącym do więźniów obozów koncentracyjnych.

 

Wystawę, która poszukuje odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można dziś zwrócić te przedmioty rodzinom ofiar, będzie można oglądać do wtorku, 3 maja, w kontenerze transportowym na terenie kampusu uniwersyteckiego przy ul. Logenstraße / róg Priestergasse. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00.

Viceprezydentka Viadriny prof. dr Eva Kocher, burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak nadburmistrz Frankfurtu René Wilke, Larissa Bargtel, przewodnicząca Gminy Żydowskiej we Frankfurcie nad Odrą oraz David Mees, attache kulturalny Ambasady USA w Berlinie powitają gości na wernisażu wystawy. Wprowadzenie do wystawy wygłosi Katharina Menschick z Arolsen Archives, Międzynarodowego Centrum Badań Nazistowskich i Prześladowań. Wydarzenie swoją muzyką uświetni Jacek Fałdyna.

Prosimy o zgłoszenie udziału w otwarciu wystawy za pomocą formularza zgłoszeniowego do środy 6 kwietnia: https://forms.europa-uni.de/form/alias/EUV/755/. Podczas wernisażu zapewniamy tłumaczenie na język polski.

Wystawa pokazuje przedmioty osobiste, które naziści zabierali więźniom po przybyciu do obozów koncentracyjnych. Często były to obrączki ślubne, zegarki, długopisy lub portfele ze zdjęciami. #StolenMemory to kampania prowadzona przez Arolsen Archives, której celem jest zwrot tych przedmiotów rodzinom więźniów. Od czasu rozpoczęcia kampanii w 2016 r. odnaleziono już ponad 600 rodzin. Wystawa pokazuje zdjęcia tych przedmiotów i opowiada o losach dziesięciu osób prześladowanych przez hitlerowców. 
Ważnym przesłaniem wystawy jest również to, że każdy może wesprzeć Arolsen Archives w poszukiwaniach rodzin osób prześladowanych i w zwrocie przedmiotów: w archiwum nadal przechowywane są skradzione pamiątki po prawie 2.500 osobach z całej Europy.

Dr Markus Nesselrodt, historyk z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina: „Wystawa #StolenMemory nie tylko nadaje imię ofiarom narodowosocjalistycznych prześladowań. W imponujący sposób pokazuje również, jak bardzo przeszłość nadal wpływa na współczesne pokolenia. We Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach prawie każda rodzina została w jakiś sposób dotknięta skutkami II wojny światowej. Prześladowania, morderstwa i przymusowe przesiedlenia to doświadczenia historyczne, z którymi mogą się utożsamiać także mieszkańcy naszego dwumiasta.”

Od sierpnia 2020 r. wystawa #StolenMemory podróżuje w trzech kontenerach przez Niemcy, a od 2022 r. także przez Polskę. Dlatego wszystkie teksty wystawy dostępne są w języku polskim, niemieckim i angielskim. Arolsen Archives jest wspierane i finansowane przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów oraz placówki dyplomatyczne USA w Polsce i w Niemczech.

 

W ramach wystawy we Frankfurcie nad Odrą, w piątek 22 kwietnia o godz. 18.00 w Kulturmanufaktur Gerstenberg, ul. Ziegelstraße 28 a, odbędzie się pokaz filmu połączony z dyskusją. Pokazany zostanie artystyczny film dokumentalny „Obłoki płyną nad nami” („Under the silent sky”, Polska, 2018) autorstwa artystki medialnej dr Anny Konik.

 

Szczegółowe informacje i materiały dotyczące wystawy:
https://arolsen-archives.org/pl/nauka-uczestnictwo/inicjatywy-i-projekty/stolenmemory/

 

Zdjęcia prasowe można znaleźć tutaj:
https://media.arolsen-archives.org/fotoweb/albums/YMn7EEzO-8CG-Fo0/ 

 

O Arolsen Archives:
Arolsen Archives to Międzynarodowe Centrum Badań Nazistowskich i Prześladowań z najobszerniejszym na świecie archiwum ofiar i ocalałych z narodowego socjalizmu. Zbiór ten, zawierający wzmianki o około 17,5 mln osób, jest częścią Światowego Dziedzictwa Dokumentów UNESCO. Od 2016 r. instytucja ta publikuje w internecie wiele oryginalnych dokumentów dotyczących różnych grup ofiar reżimu nazistowskiego z obozów koncentracyjnych i stanowi ważne źródło wiedzy dla współczesnego społeczeństwa. Obecnie istnieje ponad 27 milionów dokumentów pisemnych – listy deportacyjne, dokumenty dotyczące zatrzymania, rejestry osób zaginionych i wiele innych.

 

Twitter: www.twitter.com/ArolsenArchives  

Instagram: www.instagram.com/arolsenarchives 

Facebook: www.facebook.com/ArolsenArchives 

 Informacja:Collegium Polonicum w Słubicach