• Zdjęcie z Urzędu Miasta Szostka Gmina
  Apel o pomoc dla miasta partnerskiego Szostka na Ukrainie
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. Sprawdźcie nasz Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
Gmina

Ten mural upamiętnia 30-lecie Collegium Polonicum

10 maja 2021r.

W roku 2021 Collegium Polonicum w Słubicach obchodzi 30-lecie działalności i z tej okazji na murach uczelni w miniony weekend powstał pamiątkowy mural.

Mural znajduje się na filarze łącznika do budynku Biblioteki Collegium Polonicum i nawiązuje do profilu Collegium Polonicum w Słubicach. Przedstawia 30 lat współpracy pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i to co ją wyróżnia, czyli jej nie tylko polsko-niemiecki, jak było na początku, ale obecnie już międzynarodowy charakter. Ponad 20% studentów Collegium Polonicum to obcokrajowcy, a dzięki nowym kierunkom studiów takim jak Studia o Polsce czy Digital Entrepreneurship ich liczba z roku na rok będzie nadal rosła.

Mural jest pierwszym akcentem jubileuszu uczelni. Oficjalne obchody rozpoczną się dyskusją panelową na temat transgranicznej nauki „Cross-border Cooperation, Academic Institutions and Re-bordering in Contemporary Europe”, która odbędzie się online w czwartek, 17 czerwca 2021 w godz. 12:00-14:00.

Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski. Będzie można do niej dołączyć online na stronie (www.cp.edu.pl) lub na profilu Collegium Polonicum na Facebooku (www.facebook.com/cpslubice).

Na jesień 2021 zaplanowano wernisaż wystawy malarskiej „Portrety Collegium Polonicum”, przedstawiającej osoby związane z życiem placówki oraz prezentację albumu fotograficznego. Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie otwarcie dużej auli po kapitalnym remoncie spowodowanym pożarem w lipcu 2018 roku. Program strony jubileuszowej www.cp.edu.pl/30lat

O Collegium Polonicum

Collegium Polonicum to wspólna placówka badawczo-dydaktyczna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina
we Frankfurcie nad Odrą. To wyjątkowa transgraniczna jednostka na polsko-niemieckim pograniczu, gdzie mają miejsce codzienna międzynarodowa współpraca, integracja i nauka.

W 1991 roku został reaktywowany Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i w tym samym roku narodziła się idea utworzenia w symbolicznym miejscu, na granicy polsko-niemieckiej, placówki naukowo-dydaktycznej. I tak oto Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą wspólnie powołały Collegium Polonicum w Słubicach.

Ze względu na pandemię jubileusz 30-lecia będzie miał inny charakter, niż zamierzano. Część uroczystości odbędzie się online lub będzie hybrydowa, a II Zjazd Absolwentów CP odbędzie się prawdopodobnie dopiero w 2022 roku, aby można było spotkać się na miejscu.

Źródło: Collegium Polonicum w Słubicach