• Zdjęcie z Urzędu Miasta Szostka Gmina
  Apel o pomoc dla miasta partnerskiego Szostka na Ukrainie
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. Sprawdźcie nasz Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
Gmina

Ten konkurs pokazał, że już małe dzieci wiedzą, jak zapobiegać pożarom!

24 lutego 2020r.

Lena Pawlak, Igor Wiencek, Mariusz Mazurek ( w grupie młodszej) oraz Szymon Czaja, Herbert Kania i Jakub Napierała, w starszej, wygrali gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Dziś, w Urzędzie Miejskim w Słubicach, uczniowie słubickich szkół podstawowych oraz SP w Golicach rywalizowali, w dwóch grupach wiekowych, walcząc o awans do powiatowego etapu konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”. Do rozwiązania mieli testy z 25 pytaniami. Starsi musieli wiedzieć m.in. jaką temperaturę osiąga wydobywający się z gaśnicy śniegowej dwutlenek węgla, ile powinien trwać czas wdechu przy sztucznym oddychaniu czy na czym polega udrożnienie górnych dróg oddechowych. Młodsi zmierzyli się m.in. z pytaniem o rodzaj gazu, który wydziela się podczas ładowania akumulatorów kwasowych, musieli znać odległość hydrantu zewnętrznego od ścian budynku i wiedzieć, jaka jest praktyczna wysokość ssania motopomp strażackich.

– Nie były to łatwe pytania, ale dałem radę – przyznał 10-letni Mariusz Mazurek z Golic, który zdobył trzecie miejsce w grupie młodszej – uczniów do klasy VI. Był najmłodszym uczestnikiem konkursu. O rok od niego starsza Lena Pawlak, także z Golic, w tej samej kategorii wiekowej zdobyła miejsce pierwsze. – Trzy lata temu po raz pierwszy wzięłam udział w tym konkursie i pokochałam wiedzę na ten temat. To spowodowało, że zapisałam się też do młodzieżowej drużyny pożarniczej w Golicach – opowiadała. Bardzo jej się tam podoba. – Nie tylko mamy zajęcia teoretyczne, ale też praktyczne – mówiła Lena, która uczyła się już m.in. rozwijać węże używane w czasie prawdziwych akcji gaśniczych. Drugie miejsce wśród młodszych uczestników zdobył Igor Wiencek z SP nr 1 w Słubicach.

Straszą grupę uczestników tworzyli uczniowie klas VII i VIII. Zwyciężył Szymon Czaja SP nr 1 w Słubicach, drugie miejsce zajął Herbert Kania z SP nr 3 w Słubicach, a trzecie jego szkolny kolega Jakub Napierała. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy dyplomy i słodką niespodziankę. – Serdecznie gratuluję Wam wiedzy, którą się wykazaliście – stwierdził burmistrz Mariusz Olejniczak wręczając uczestnikom nagrody i dyplomy ufundowane przez gminę. – Skoro trzeba było przeprowadzić aż dwie dogrywki to pokazuje, jak wyrównany był poziom tego konkursu –dodał.