• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
 • Dzieci
  Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
  Czytaj więcej
 • Zwiedzaj z nami Dwumiasto! Gmina
  Zwiedzaj z nami Dwumiasto!
  Czytaj więcej
Gmina

Ten konkurs pokazał, że już małe dzieci wiedzą, jak zapobiegać pożarom!

24 lutego 2020r.

Lena Pawlak, Igor Wiencek, Mariusz Mazurek ( w grupie młodszej) oraz Szymon Czaja, Herbert Kania i Jakub Napierała, w starszej, wygrali gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Dziś, w Urzędzie Miejskim w Słubicach, uczniowie słubickich szkół podstawowych oraz SP w Golicach rywalizowali, w dwóch grupach wiekowych, walcząc o awans do powiatowego etapu konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”. Do rozwiązania mieli testy z 25 pytaniami. Starsi musieli wiedzieć m.in. jaką temperaturę osiąga wydobywający się z gaśnicy śniegowej dwutlenek węgla, ile powinien trwać czas wdechu przy sztucznym oddychaniu czy na czym polega udrożnienie górnych dróg oddechowych. Młodsi zmierzyli się m.in. z pytaniem o rodzaj gazu, który wydziela się podczas ładowania akumulatorów kwasowych, musieli znać odległość hydrantu zewnętrznego od ścian budynku i wiedzieć, jaka jest praktyczna wysokość ssania motopomp strażackich.

– Nie były to łatwe pytania, ale dałem radę – przyznał 10-letni Mariusz Mazurek z Golic, który zdobył trzecie miejsce w grupie młodszej – uczniów do klasy VI. Był najmłodszym uczestnikiem konkursu. O rok od niego starsza Lena Pawlak, także z Golic, w tej samej kategorii wiekowej zdobyła miejsce pierwsze. – Trzy lata temu po raz pierwszy wzięłam udział w tym konkursie i pokochałam wiedzę na ten temat. To spowodowało, że zapisałam się też do młodzieżowej drużyny pożarniczej w Golicach – opowiadała. Bardzo jej się tam podoba. – Nie tylko mamy zajęcia teoretyczne, ale też praktyczne – mówiła Lena, która uczyła się już m.in. rozwijać węże używane w czasie prawdziwych akcji gaśniczych. Drugie miejsce wśród młodszych uczestników zdobył Igor Wiencek z SP nr 1 w Słubicach.

Straszą grupę uczestników tworzyli uczniowie klas VII i VIII. Zwyciężył Szymon Czaja SP nr 1 w Słubicach, drugie miejsce zajął Herbert Kania z SP nr 3 w Słubicach, a trzecie jego szkolny kolega Jakub Napierała. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy dyplomy i słodką niespodziankę. – Serdecznie gratuluję Wam wiedzy, którą się wykazaliście – stwierdził burmistrz Mariusz Olejniczak wręczając uczestnikom nagrody i dyplomy ufundowane przez gminę. – Skoro trzeba było przeprowadzić aż dwie dogrywki to pokazuje, jak wyrównany był poziom tego konkursu –dodał.