• 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
 • Fot. Słubicki Miejski Ośrodek Kultury, festiwal transVOCALE Gmina
  transVOCALE? Zaczynamy odliczanie!
  Czytaj więcej
 • Fot. Lesly Juarez on Unsplash Gmina
  Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? Bezpłatne warsztaty Mindfulness
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Tylko do końca listopada można składać wnioski o „300 plus”
  Czytaj więcej
 • 33. Narodowe Biegi Uliczne o Puchar Słubic Gmina
  33. Narodowe Biegi Uliczne o Puchar Słubic
  Czytaj więcej
Gmina

Tak wygląda sytuacja epidemiczna za Odrą

19 marca 2020r.

9.257 osób zarażonych koronawirusem, 24 osoby zmarły, 67 osób wyzdrowiało – tak wyglądała wczoraj  statystyka epidemii w Niemczech.
W Berlinie i Brandenburgii zostały  zamknięte wczoraj wszystkie sklepy handlu detalicznego. Supermarkety, banki, apteki i stacje benzynowe zostają otwarte. W Nadrenii Północnej Westfalii Premier Armin Laschet nie wyklucza wprowadzenia zakazu opuszczania mieszkań.

Po raz pierwszy niemiecki MSZ wydał obowiązujące na cały świat ostrzeżenie dotyczące podróży turystycznych. Rząd w Berlinie przeznaczy 50 milionów euro na program powrotu do kraju obywateli Niemiec, którzy utknęli za granicą. Biura podróży otrzymają zlecenie od rządu na loty czarterowe.

17 tys. osób przemieszczających się do pracy do Brandenburgii otrzyma specjalne pozwolenie na przekraczanie granicy. Postanowienie to zostało wynegocjowane na płaszczyźnie rządowej.

W Brandenburgii utworzono od soboty sztab kryzysowy, który zajmuje się koordynowaniem sytuacji. Pracują w nim przedstawiciele wszystkich ministerstw. Jako centralny punkt w walce z wirusem, pracuje siedem dni w tygodniu, jest w codziennym kontakcie ze wszystkimi powiatami.

Na terenie targów w Berlinie powstanie nowy szpital dla 1.000 pacjentów z koronawirusem. Przy budowie szpitala będzie zaangażowane wojsko Bundeswehry.

Do tej pory Instytut Roberta Kocha szacował zagrożenie dla zdrowia z powodu koronawirusa w Niemczech jako umiarkowane, teraz mówi już o wysokim zagrożeniu. Szef RKI Lothar Wieler uzasadnia to dużą dynamiką pandemii i wysokim wzrostem liczby przypadków.

Szef Urzędu Kanclerskiego Helge Braun (CDU) wraz z szefami kancelarii krajów związkowych oraz niemieckim ministerstwem zdrowia doszli do porozumienia ws. planu awaryjnego dla niemieckich szpitali. W dokumencie chodzi o podwojenie liczby oddziałów intensywnej terapii oraz o przekształcenie hal, hoteli i oddziałów rehabilitacyjnych w ośrodki lecznicze dla lżejszych przypadków infekcji koronawirusem. W tym celu kraje związkowe razem z klinikami mają wypracować plany zwiększenia takich prowizorycznych miejsc intensywnej terapii. Należy natychmiast zintensyfikować poszukiwania alternatywnych lokalizacji w całych Niemczech.

Koncern Volkswagena wstrzymuje produkcję w większości fabryk w Niemczech i w Europie. Planowane jest zawieszenie produkcji w zakładach w Hiszpanii, w Setubal w Portugalii, w Bratysławie oraz w zakładach Lamborghini i Ducati we Włoszech. Produkcja zostanie wstrzymana jeszcze przed końcem tego tygodnia. Większość innych europejskich zakładów także rozpocznie przygotowania do zawieszenia produkcji, prawdopodobnie na dwa tygodnie.

Źródło: Biuro Współpracy Zagranicznej UMWL na podst. prasy polskiej i zagranicznej