• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Gmina

Tak wierni z gminy Słubice świętowali 104. rocznicę odzyskania niepodległości

11 listopada 2022r.

Obchody jednego z najważniejszych momentów w historii Polski – odzyskania własnego państwa – rozpoczęły się w Słubicach mszą odprawioną w intencji ojczyzny w kościele pw. Ducha Świętego. Po mszy odbył się uroczysty Apel Pamięci.

Jak usłyszeliśmy w czasie przemówienia burmistrza Słubic Mariusza Olejniczaka, historia pokazuje, że „niepodległość równie trudno wywalczyć, jak i utrzymać. To przestroga także na obecne czasy, gdy w wielu krajach narasta problem nacjonalizmu, a napaść Rosji na Ukrainę udowadnia, że niemożliwe staje się dramatycznie możliwe.

Świat stoi dziś w obliczu ogromnych wyzwań. Jednym z nich jest właśnie pokój. Każdy z nas mógłby powiedzieć, że na wiele aspektów, z którymi się teraz borykamy, nie ma żadnego wpływu. To prawda. Ale prawdą jest też to, że każdy z nas, każdego dnia, może po swojemu zmieniać świat na lepsze.

Otwartość, tolerancja, uczciwość, dbanie o środowisko, szacunek do historii i tradycji ojczystego kraju, zaangażowanie w życie naszej małej ojczyzny – to jest współczesny patriotyzm. Pamiętajmy o tym, jeśli rzeczywiście chcemy zmieniać świat na lepsze”.

Obchody święta niepodległości w Słubicach trwały przez cały dzień 11 listopada. Po mszy odprawionej w kościele pw. Ducha Świętego, ze stadionu Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ruszyli zawodnicy biorący udział w 5. edycji Narodowego Biegu Stulecia „Od Bałtyku do Tatr”.

Chętni bliższego poznania historii mogli wybrać się na seans filmu dokumentalnego “Wycieczka do ojczyzny w 1927 r.”, wyświetlanego w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, a na głodnych doznań artystycznych na placu Bohaterów czekała grupa “Bohema” wraz z przyjaciółmi, która zaprezentowała performance “Chleb powszedni”.

Wszystkim mieszkańcom gminy Słubice i ich gościom dziękujemy za wspólne świętowanie 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.