• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Tak świętujemy Narodowy Dzień Niepodległości

11 listopada 2020r.

– To, w jakiej Polsce będziemy żyć, zależy od nas samych, od tego, czy będziemy w stanie pokonać podziały, pogodzić różne światopoglądy, czy będziemy szanować tych, którzy mają inne zdanie- mówił  burmistrz Mariusz Olejniczak.

W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, 11 listopada świętujemy w inny sposób niż dotychczas. Trzeba było zrezygnować z masowych biegów, nie będzie można obejrzeć na żywo performance, który przygotowało Studio Tańca Bohema (zaprezentowany zostanie online, dziś o 18.00 na Facebooku Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury). Rano odbyła się natomiast, tak jak zawsze, msza za ojczyznę, w kościele pw. Ducha Świętego, a po niej koncert muzyki klasycznej w wykonaniu bydgoskiego zespołu Arte Con Brio.

We mszy wzięli udział m.in. burmistrz Mariusz Olejniczak, a także przedstawiciele różnych stowarzyszeń i środowisk, którzy składając kwiaty pod tablicą poświęconą polskim bohaterom oddali hołd wszystkim, którzy kiedykolwiek walczyli o wolną Polskę. W swoim wystąpieniu burmistrz Mariusz Olejniczak wspominał ojców polskiej niepodległości. Podkreślił, że powinni być oni dziś dla nas wzorem nie tylko patriotyzmu, ale też politycznej mądrości. – Mimo, że reprezentowali różne środowiska polityczne potrafili porzucić spory i w imię dobra Polski się zjednoczyć! – mówił burmistrz. W końcówce swojego wystąpienia raz jeszcze do tego nawiązał mówiąc: – Historia, choćby ta, do której dziś wracamy uczy, że wspólnota narodowa jest niesamowitą siłą. W 1918 roku odzyskaliśmy własne państwo właśnie dzięki sile wspólnoty i poczuciu narodowej tożsamości. Czerpmy z tego naukę – apelował burmistrz.