• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Tak 10 lat temu Słubice walczyły z powodzią

25 maja 2020r.

W nocy z 27 na 28 maja do Słubic dotarła fala kulminacyjna. I chociaż była niższa niż się spodziewaliśmy, stworzyła duże zagrożenie. Trzeba było ewakuować mieszkańców Nowego Lubusza i Pławidła, a także pacjentów szpitala.

– Fala na Odrze, która do nas dotarła miała 5,8 metra, a spodziewaliśmy się, że będzie ok. 6 metrowa. Na szczęście spłaszczyła się, bo nie nałożyła się z falą z Nysy Łużyckiej – wspomina Roman Filończuk, kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Słubicach. – Mimo to sytuacja była niebezpieczna. Gospodarz wału przez wiele lat go nie kosił i gdy zrobiła to gmina okazało się, że od strony wody wały są pełne dziur, które zrobiły bobry – dodaje R. Filończuk.

Było ich dużo szczególnie w okolicach osiedla Krasińskiego i w kierunku Nowego Lubusza i Pławidła. Do ich załatania żołnierze, którzy pomagali gminie, wykorzystali wtedy ponad 17 tys. worków z piaskiem i folię, co okazało się skutecznym rozwiązaniem. Worki umieszczono też w innych miejscach, gdzie dochodziło do przesiąków wody, a niektóre instytucje, jak choćby słubicka prokuratura,  zamurowały wejścia do budynków. Zrobili to też niektórzy sklepikarze.  W sumie do ochrony miasta przed wielką wodą zużyto w tym czasie ok. 70 tys. worków, ponad 360 metrów folii i ok. 1 800 ton piasku.  

– Od 25 maja do 12 czerwca 2010 roku prowadzony był całodobowy dyżur Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – mówi  R. Filończuk. Stale monitorowane też były wały. Pomagali w tym m.in. strażacy ochotnicy ze Słubic, Golic i Rybocic.

26 maja Burmistrz Słubic wydał zarządzenie o ewakuacji ludności, zwierząt i mienia z Nowego Lubusza i Pławidła – miejscowości bezpośrednio zagrożonych zalaniem. Mieszkańców umieszczono w Szkole Podstawowej w Golicach. Od 28 do 31 maja zawieszone też zostały zajęcia w gminnych szkołach i przedszkolach.

Z obawy, że woda może się dostać do dolnych kondygnacji szpitala, co wiązałoby się z koniecznością odcięcia prądu dla całej lecznicy, bo znajdywała się tam  m. in. centralna sterylizatornia, akumulatornia i tlenownia, zdecydowano się na ewakuację pacjentów. Trafili do innych szpitali.

Gdy zagrożenie minęło zaczęło się liczenie strat. 8 czerwca w gminie powstała komisja do oszacowania szkód i strat. Okazało się, że z powodu wysokiego stanu Odry, doszło do zalania ok. 170 piwnic w mieście, woda wdarła się też do trzech mieszkań, przy ul. Kościuszki oraz przy placu Bohaterów, niszcząc podłogi, do hali sportowej i stołówki w Szkole Podstawowej nr 2, do jednego z miejscowych zakładów pracy. Pod wodą znalazło się też 351 ha pól. Straty oszacowano ogółem na ponad 4 mln zł.

Kilka fotograficznych wspomnień z czasów, gdy Słubice walczyły z wielką wodą.