• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Ta historia boli do dziś. Pamiętamy!

17 września 2020r.

– Jesteśmy tu, bo chcemy pamiętać o 17 września 1939 roku, gdy wojska sowieckie  dokonały zbrojnej napaści na wschodnie tereny Rzeczypospolitej – mówił dziś burmistrz Mariusz Olejniczak podczas uroczystości na pl. Sybiraków.  

81.rocznica napaści  na Polskę, która była realizacją tajnego paktu Ribbentrop–Mołotow, to bolesne przeżycie szczególnie dla Sybiraków. – Wiąże się z osobistymi, rodzinnymi i często tragicznymi wspomnieniami – podkreślił burmistrz.- Dlatego właśnie z Wami i wszystkimi,  którzy osobiście doświadczyli systemu totalitarnego i tamtych zbrodniczych czasów, łączę się dziś myślami w szczególny sposób – mówił M. Olejniczak do zebranych na placu Sybiraków.  

Lucyna Żukowska ze słubickiego koła nie kryła, że wspomnienia z zesłania na Sybir są tak traumatyczne, że trudno o nich zapomnieć mimo, że od tego czasu minęło 81 lat.  

Zebrani na placu Sybiraków: mieszkańcy, władze gminy i powiatu, przedstawiciele różnych organizacji i jednostek oświatowych, swoją obecnością chcieli uczcić pamięć tych wszystkich osób, które stały się ofiarami września 1939 roku. Sowieci aresztowali wtedy ponad 200 tys. Polaków; oficerów, policjantów, ziemian, urzędników państwowych, przedstawicieli inteligenckich zawodów, 22 tys. naszych rodaków zamordowali, a ponad 1,3 mln zesłali na Syberię.

– Nie bez przyczyny mówi się, że historia jest nauczycielką życia.  Nie mam wątpliwości, że to, co się wydarzyło w 1939 roku, zdeterminowało i nadal determinuje narody świata do zażegnywania konfliktów i pielęgnowania pokoju – podkreślił burmistrz. – Musimy jednak pamiętać, że dbanie o pokój to nie jest tylko zadanie stawiane przywódcom tego świata. To zadanie dla nas wszystkich. Pokój to szacunek  dla drugiego człowieka, niezależnie od jego poglądów politycznych, wiary czy orientacji seksualnej. Pokój to przeciwstawianie się nienawiści rasowej i wszelkiego rodzaju wykluczeniom. Pokój to patriotyzm pozbawiony nacjonalizmu. Pokój to jedyna droga, jeśli chcemy ze spokojem i nadzieją myśleć o naszym życiu i życiu naszych bliskich- dodał.

Starosta Leszek Bajon podkreślił, jak ważna w obecnych czasach jest solidarność międzynarodowa. Przywołał ostatnie wydarzenia z Białorusi, gdzie łamane są prawa człowieka i tłumiona walka o niezależne i demokratyczne państwo. Na znak solidarności z Białorusinami obok flag polskich, które powiewały przy Pomniku Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę, umieścił też flagę białoruską.