• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
 • Dzieci
  Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
  Czytaj więcej
 • Zwiedzaj z nami Dwumiasto! Gmina
  Zwiedzaj z nami Dwumiasto!
  Czytaj więcej
Gmina

Syreny przypomną nam jutro o powstańcach warszawskich

31 lipca 2020r.

1 sierpnia o 17.00, w Słubicach, podobnie jak w innych miejscach w Polsce, zawyją syreny alarmowe, żebyśmy mogli w symboliczny sposób oddać hołd ofiarom Powstania Warszawskiego.

Nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał. W tym czasie wszystkie samochody i inne środki transportu powinny się zatrzymać.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 3 października. Była to największa operacja zbrojna Armii Krajowej przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, ale też polityczny sprzeciw wobec Związku Radzieckiego i popierających ZSRR polskich komunistów.

Powstanie było jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii Warszawy. Planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące.
 
Do walki stanęło ok. 30 tys.żołnierzy Armii Krajowej z Okręgu Warszawskiego, ale tylko 10 procent walczących było uzbrojonych. Za przeciwników mieli ok. 20 tys. w pełni uzbrojonych żołnierzy niemieckich, którzy dysponowali pancernymi wozami, artylerią i lotnictwem.
 
Los powstańców wydawał się więc przesądzony. Śmierć poniosło około 18 tys.walczących, a 25 tys.zostało rannych. Zginęło też 150 tys. cywilów. Po kapitulacji, z Warszawy wypędzono około 500 tys. mieszkańców.
 
Powstanie Warszawskie było największym tego typu aktem oporu w okupowanej przez hitlerowców Europie.