• Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Styczeń w bibliotece ze „ Wstydem” Igi Zakrzewskiej-Morawek

5 lutego 2020r.

Pisze i mówi się o nim niewiele dlatego, że wstyd to wstydliwy temat. Z tematem zmierzyła się Iga Zakrzewska-Morawek w swojej książce pt. „ Wstyd”, o której była mowa podczas  pierwszego w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki.

Psycholog Carl Jung powiedział, że wstyd to odczucie, które zjada naszą duszę. Wstyd powoduje utratę poczucia własnej wartości i odsuwa nas od innych ludzi.

I. Zakrzewska-Morawek we „ Wstydzie” opisuje wachlarz problemów i odczuć, z którymi zmaga się większość ludzi. Zaskakujące metafory, detale językowe, niebanalne porównania decydują o sile wymowy tej książki. Kompozycja książki dla niektórych może wydawać się chaotyczna, udziwniona i niejasna. Najprawdopodobniej jest to celowy zabieg, ponieważ właśnie samo uczucie wstydu takie jest, przepełnione niejasnością, poczuciem niedopasowania i napięciem.

To opowieść o tym, jak zachowanie  matki i ojca wpływa na nas samych. Ukazane jest w niej, że wcale niełatwo jest wyprzeć pomyłki tych, którzy powinni prowadzić przez życie, a nie czynić je niemożliwym do zniesienia. Autorka prezentuje bohaterki z krwi i kości, które cierpią wewnątrz, a na zewnątrz pozostając czujne i gotowe albo do walki, albo do kompulsywnej ucieczki. – Warto samemu sięgnąć po tę lekturę i przekonać się, jak zareagujemy na losy – Bosej, Marty i Zośki – zachęcają bibliotekarki.

Spotkanie odbyło się 29 stycznia w oddziale dla dorosłych słubickiej biblioteki.