• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
    Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
    Czytaj więcej
  • Dzieci
    Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
    Czytaj więcej
Dzieci

Sport, kultura i moc rozrywki, czyli ferie zimowe w Słubicach

13 lutego 2023r.

Ferie zimowe w województwie lubuskim dobiegły końca. Zobaczcie, jak słubiczanie bawili się w naszym mieście podczas dwóch tygodni bez szkoły. Atrakcji nie brakowało!

Darmowe wejścia do kina na bajki „Kot Maurycy” oraz „Mumie”, bezpłatne tercje na lodowisku wraz z wypożyczeniem łyżew, warsztaty i wystawa pająków – podczas ferii młodzież i dzieci z naszej gminy mogły korzystać z wejściówek uprawniających do bezpłatnego uczestnictwa w kilku atrakcjach przygotowanych w ramach Akcji Zima 2023. Zaplanowano ją w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomani dla gminy Słubice na 2023 rok.

Sporo odbiorców przyciągnęła wystawa, którą można było zobaczyć w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. 35 rzadkich okazów pająków i skorpionów z całego świata czekało na odwiedziny przez sześć dni ferii zimowych. Dużą atrakcją była możliwość potrzymania na dłoni niektórych okazów oraz zrobienia sobie z nimi zdjęcia. Co godzinę prowadzona była prelekcja przez ekspertów, którzy odpowiadali na wiele pytań dotyczących życia pająków i ich zwyczajów.

Ferie zimowe w naszej gminie upłynęły także pod znakiem warsztatów. Galeria OKNO przez cztery dni gościła dzieci w wieku od 9 lat do 15 lat, i była miejscem rozwoju ich kreatywności, talentów plastycznych i umiejętności manualnych. Uczestnicy warsztatów „ZACZARUJ PAPIER” poznawali różne techniki pracy, m.in. luksografię – metodę zdobienia zdjęć bez aparatu fotograficznego czy ebru – tradycyjną turecką sztukę dekorowania, polegającą na tworzeniu farbami kształtów na tafli wody i przenoszeniu ich na papier. Warsztaty prowadzili Anna Panek-Kusz oraz Tomasz Fedyszyn.

Biblioteka miejska natomiast zaprosiła dzieci w wieku od 7 lat do 12 lat w podróż wehikułem czasu. Zabawy z grą edukacyjną „Scottie Go! Edu” oraz programowanie robotów PHOTON pobudzały logiczne myślenie dzieci i ich wyobraźnię, a projektowanie maszyn przyszłości i ich konstruowanie dało dzieciom możliwość przeniesienia się do innej rzeczywistości. To był fantastyczny czas pełen gier, zabaw ruchowych, zajęć plastycznych i interesujących lektur.

Zwieńczeniem zimowej przerwy w nauce w naszej gminie była Przebojowa Zima w Mieście z Radiem Zet. Na ostatni weekend ferii słubicki plac Bohaterów zmienił się w miejsce pełne atrakcji. Był m.in. tor do biegówek z darmową wypożyczalnią nart, gdzie można było skorzystać ze wskazówek instruktora, miejsce do rozgrywek curlingu, górka do zjazdu na oponach, czyli do tzw. snow tubingu czy tor do jazdy na desce snowboardowej. Nie zabrakło też konkursów, muzyki i dobrego jedzenia.

Cieszymy się z tego, że tak licznie korzystaliście z atrakcji przygotowanych na ferie zimowe przez gminę Słubice. Mamy nadzieję, że był to dla Was czas odpoczynku i dobrej zabawy.

Zdjęcia: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Słubice, gmina Słubice, Wystawa Pająków