• Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
 • Funał WOŚP - aukcje Gmina
  Tych licytacji podczas WOŚP nie można przegapić!
  Czytaj więcej
Wiadomości

Spod murów wygrzebały się wspomnienia

22 listopada 2019r.

Jeśli ktokolwiek sądził, że pierwszy dzień festiwalu TransVOCALE będzie jedynie muzyczną rozgrzewką to bardzo się pomylił. Koncert „A mury runą”, ocierający się o musical, z niesamowitymi muzykami, wokalistami i tancerzami, świetnie wyreżyserowany, wprowadził słuchaczy w stan euforii połączonej ze wzruszeniem. – To był najlepszy koncert inauguracyjny od lat! – oceniło wielu widzów. A jeśli dodać do tego, że to muzyczne dzieło stworzyli lokalni artyści to czapki z głów!

Pomysł koncertu podsunęła wspólna polsko-niemiecka historia. W tym roku po obu stronach Odry świętujemy 30. rocznicę dwóch przełomowych wydarzeń, które zmieniły życie Polaków i Niemców: pierwsze wolne wybory u nas i upadek muru berlińskiego za Odrą.

Stąd chęć przypomnienia rzeczywistość sprzed upadku „żelaznej kurtyny” i tego, w jaki zawoalowany często sposób artyści próbowali obejść cenzurę. Publiczność podczas inauguracyjnego koncertu, który mieliśmy okazję przeżyć wczoraj, w Forum Kleista, w ramach słubicko-frankfurckiego festiwalu TransVOCALE, usłyszała m.in. „Szklaną pogodę” zespołu Lombard, wspomnienie codziennego życia na osiedlach betonowych bloków w Polsce początku lat 80., w wykonaniu Edyty Kręgiel.

Słubicka artystka wykonała też wielki utwór Martyny Jakubowicz „W domach z betonu”, który też nawiązywał do szarej i przygnębiającej Polski z czasów PRL. Heike Matzer zaśpiewała piosenkę zespołu Lift „Na południe”. Ma ona dwie warstwy tekstowe. W pierwszej – pewne dziecko marzy o podróży na Południe, druga oddaje poczucie uwięzienia większość ludzi w NRD.

Dirk Seiring wykonał „Born in the GDR”, punkowego zespołu z Cottbus – Sandow, który stworzył tę piosenkę po tym, jak Bruce Springsteen wystąpił przed 160-tysięczną publicznością NRD z wyraźnym politycznym przesłaniem. Mocnym akcentem wczorajszego koncertu było wykonanie przez Weronikę Chrostowską i Piotra Tamborskiego utworu Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę” .

Tomasz Hoffman obudził wspomnienia u wielu osób śpiewając „Autobiografię” Perfectu, a Agata Pomocka śpiewając marzyła o życiu w pokoju, świecie bez chciwości i głodu, braterstwie ludzi co stało się osią wielkiego utworu Johna Lennona „Imagine”.

Wokalistom towarzyszyli muzycy: Jacek Fałdyna, Waldemar Franczyk, Tomasz Grudzień, Olaf Makuchowski, Grzegorz Piotrowski, Thomas Strauch I Piotr Tamborski, który był też kierownikiem muzycznym. W koncercie wzięli udział tancerze z grupy Bohema prowadzonej przez Henryka Lechelta (był on też autorem scenografii i choreografii).

Publiczność miała też okazje obejrzeć wystawę fotograficzną, która pokazała codzienne życie w PRL i NRD oraz przełomowe momenty w naszej historii. Obrazy te były też częścią scenografii podczas koncertu.