• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Gmina

Specjaliści udzielą wsparcia ofiarom przemocy

3 sierpnia 2020r.

Gmina Słubice dostała 12 tys. zł dofinansowania do projektu, w ramach którego udzieli wsparcia ofiarom przemocy w rodzinie. Dzięki pracy z psychologiem, prawnikiem i mediatorem nauczą się, jak sobie radzić w kryzysowych sytuacjach i do kogo udać się po pomoc.

– Terapia będzie polegała na diagnozie problemu, stworzeniu i wprowadzaniu planu bezpieczeństwa, pracy nad skutkami przemocy, psychoedukacji na temat myśli, emocji i ich wpływu na zachowanie. Będziemy też uczyć jak radzić sobie z emocjami, skutkami traumy, pokażemy jak redukować stres – mówi Sabina Matkowska, kierowniczka Biura spraw społecznych w słubickim Urzędzie Miejskim. Dodaje, że pomoc prawna ukierunkowana będzie na diagnozę sytuacji prawnej, możliwości zwrócenia się o pomoc do odpowiedniej instytucji, policji, Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Ponadto osoby objęte projektem otrzymają pomoc w napisaniu wniosków do sądu, a pomoc mediatora i prawnika umożliwi skrócenie drogi sądowej w przypadku spraw opieki nad dziećmi, spraw majątkowych a także zdiagnozowanie sytuacji rodzinnej pod kątem rozróżnienia konfliktu od przemocy.

– Planujemy także uruchomienie grupy wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie, która będzie służyła podtrzymywaniu nabytych w drodze terapii umiejętności, by dzięki grupie na nowo kształtować swoje życie z większym wsparciem społecznym, instytucjonalnym, rodzinnym, przyjacielskim – mówi S. Matkowska.-  Zainicjowanie działalności grupy wsparcia będzie innowacyjnym przedsięwzięciem realizowanym na teranie gminy. Spotkania będą odbywały się na terenie Słubickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, w którym mieści się Punkt Informacyjno- Konsultacyjny.  Grupę wsparcia będzie moderował zatrudniony doświadczony specjalista, żeby  wyjaśnić znaczenie wsparcia grupowego, zachęcić do udziału i odpowiednio kierować procesem zmian zachodzących w uczestnikach – dodaje.

Osoby zainteresowane udziałem w proponowanych formach wsparcie proszone są o kontakt z Kierowniczką Ośrodka Pomocy Społecznej w Słubicach Panią Moniką Cichecki pod numerem telefonu: 957582394 lub Kierowniczką Biura spraw społecznych Sabina Matkowską pod numerem telefonu: 957372008.

Dofinansowanie do projektu Gmina Słubice dostała, w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” ,  z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Fot. Pixabay