• Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
 • Funał WOŚP - aukcje Gmina
  Tych licytacji podczas WOŚP nie można przegapić!
  Czytaj więcej
Gmina

Spacer pojednania został odwołany!

27 października 2020r.

 

W najbliższą niedzielę, w Dzień Wszystkich Świętych, już po raz ósmy, słubiczanie i frankfurtczycy mieli pójść razem na cmentarz komunalny w Słubicach. Z powodu aktualnej sytuacji, w tym również obostrzeń nałożonych na seniorów, tegoroczna edycja spaceru pojednania została odwołana.

To cykliczne wydarzenie zostało zainicjowane przed laty przez 79-letniego dziś Eckarda Reißa z Frankfurtu nad Odrą, a także 36-letniego Rolanda Semika, społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego i członka Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą.

Od kilku lat uczestnicy spaceru spotkają się 1 listopada po południu przed kościołem NMP Królowej Polski i stamtąd ruszają pieszo na cmentarz komunalny. Podczas wydarzenia mowa jest m.in. o historii cmentarza komunalnego w Słubicach założonego już w 1814 r., wspomnienie dawnej kaplicy, tzw. domu ogrodnika, grobu pierwszego lekarza Słubic, obelisku ZNP, polskich tradycji związanych z Dniem Wszystkich Świętych, a także różnic między katolickim Dniem Wszystkich Świętych a ewangelicką Niedzielą Zmarłych.

Mimo odwołania tegorocznego spaceru organizatorzy zachęcają do indywidualnego zapalenia symbolicznych zniczy na starych i opuszczonych grobach, a także do odwiedzenia lapidarium przedwojennych tablic nagrobnych, które latem tego roku doczekało się dodatkowych prac porządkowych.

Obrzeża parceli pod lapidarium zostały wyłożone grubą, czarną agrowłókniną utrudniającą przyrost chwastów a następnie ze względów estetycznych wysypane sosnową korą. Podjął się tego R. Semik.
 
Informacja: Roland Semik