• Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł Bez kategorii
  Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł
  Czytaj więcej
 • Pracujemy na bieżąco, ale są nowe zasady obsługi interesantów Gmina
  Pracujemy na bieżąco, ale są nowe zasady obsługi interesantów
  Czytaj więcej
 • Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą Gmina
  Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą
  Czytaj więcej
 • Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina Gmina
  Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina
  Czytaj więcej
 • Dwumiasto
  Dwumiasto “odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
 • Przypominamy, gdzie w Słubicach można to zrobić... Gmina
  Przypominamy, gdzie w Słubicach można to zrobić…
  Czytaj więcej

Słubice w obiektywie

Słubice to miejsce na polsko-niemieckim pograniczu, które przyciąga, zarówno inwestorów, jak i nowych mieszkańców. Wyróżnia nas między innymi to, że z Frankfurtem, leżącym na drugim brzegu Odry, od wielu lat budujemy europejskie, modelowe dwumiasto. Stworzyliśmy już m.in. transgraniczną komunikację miejską, pierwszą tego typu na pograniczu, wspólną sieć ciepłowniczą, przy unijnym wsparciu zbudowaliśmy w Słubicach przedszkole, do którego chodzą razem polskie i niemieckie dzieci, w naszych szkołach są mieszane klasy. Każdego roku w lipcu, urządzamy razem Miejskie Święto Hanzy, największą tego typu imprezę na pograniczu, która gromadzi ok. 100 tys. osób z Polski i Niemiec.

Zaproszenie do dwumiasta Słubice-Frankfurt chętnie przyjmują znani politycy i głowy państw. Gościliśmy m.in. prezydentów Bronisława Komorowskiego i Joachima Gaucka, prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec: prof. Władysława Bartoszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera. 1 maja 2004 roku, z wejścia Polski do Unii Europejskiej, cieszył się z nami m.in. ówczesny minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz.

Wśród honorowych obywateli Słubic jest Łukasz Fabiański, bramkarz polskiej reprezentacji piłki nożnej, który swoją piłkarską przygodę rozpoczynał w Słubicach.

Słubice to najmniejsze w Europie miasto akademickie. Zawdzięczamy to Collegium Polonicum, wspólnej placówce dydaktyczno- naukowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Europejskie warunki kształcenia, liczne i ciekawe kierunki studiów, nowoczesne miasteczko akademickie zachęcają do studiowania właśnie u nas. Każdego roku z tej możliwości korzystają młodzi ludzie niemal z całej Europy. Także gminne placówki edukacyjne gwarantują bardzo dobre warunki kształcenia. W samorządowych szkołach działają laboratoria dydaktyczne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt ułatwiający  naukę m.in. biologii, matematyki, informatyki i języków obcych. Mamy też w Słubicach nowoczesny żłobek, cztery przedszkola samorządowe oraz dwa przedszkola prywatne, trzy szkoły podstawowe, dwa licea, w tym jedno akademickie, które powstało przy Collegium Polonicum i dwie, średnie szkoły o profilu technicznym i ekonomicznym.

Słubice to również ważne miejsce na mapie gospodarczej pogranicza.  Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, stworzyła dla mieszkańców ponad tysiąc miejsc pracy,  działa u nas jeden z największych bazarów  na pograniczu polsko-niemieckim, jesteśmy zagłębiem usług logistycznych i spedycyjnych. Bezpośrednie położenie przy granicy,  bliskość Berlina, do którego mamy zaledwie 80 km, sąsiedztwo autostrady A-2, sprawia, że rynek pracy stale się rozwija. Dzięki temu znajdujemy się w czołówce, w województwie lubuskim, pod względem najniższego wskaźnika bezrobocia.  W 2015 roku Financial Times umieścił Słubice wśród 5 małych miast polskich o największym potencjale ekonomicznym.

Słubice to też bardzo ciekawe miejsce do życia na styku dwóch krajów, dwóch kultur. Liczne imprezy kulturalne i sportowe przyciągają do nas rzesze melomanów, amatorów ulicznych teatrów, a także kibiców sportowych, głównie lekkiej atletyki i piłki nożnej. Każdego roku wiosną, podczas Dni Muzyki nad Odrą, w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą, można usłyszeć wirtuozów muzyki klasycznej. Jesień należy natomiast do artystów z całego świata, którzy prezentują się podczas  Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Autorskiej transVOCALE, który jest prawdziwym muzycznym tyglem kultur.  

Atrakcją w mieście jest jedyny na świecie „Pomnik Wikipedii”. Stoi w sąsiedztwie Collegium Polonicum przy placu Frankfurckim wzbudzając ciekawość nie tylko studentów z obu stron Odry, ale też turystów. Symbolem łączącym oba miasta stał się również kogut, który znajduje się w herbach Słubic i Frankfurtu. To dlatego, wędrując po Dwumieście, spotkacie Państwo na swoje drodze kolorowe rzeźby kogutów.

Naszym atutem jest też Odra i znajdujący się w jej sąsiedztwie rezerwat przyrody „Łęgi koło Słubic”. Gnieździ się tu ptactwo wodno-błotne, a widok skąpanych w rozlewiskach rzeki dębów szypułkowych jest niesamowity. Nad Odrą spotkać można nie tylko miłośników przyrody, ale także rowerzystów, bo wijąca się wzdłuż brzegu rzeki ścieżka jest ulubionym miejscem cyklistów z obu stron granicy.  

Doskonałe warunki do uprawiania sportów i rekreacji  stwarzają też piękne i czyste lasy Puszczy Rzepińskiej, które są wymarzonym miejscem dla grzybiarzy czy pasjonatów  myślistwa. Urody nie można też odmówić naszemu zabytkowemu stadionowi, w sąsiedztwie którego znajduje się nowoczesne, 9-dołkowe  pole golfowe „Dębowa Polana”, kryte lodowisko i piękny park ze starodrzewiem.

Zapraszamy do Słubic!


Akademicka 1
69-100 Słubice

tel: 95 737 20 00

fax: 95 758 28 80
email: slubice@slubice.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:

poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00

Przyjęcia interesantów:

mieszkańcy przyjmowani i obsługiwani są w poniedziałki wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 8:00 – 14.00
w środy w godzinach: 10.00 – 16.00.

>Klauzule informacyjne RODO<

>Deklaracja dostępności<

BEZPOŚREDNI KONTAKT Z PRACOWNIKAMI URZĘDU

Pełna lista telefonów i adresów e-mail z podziałem na poszczególne wydziały i biura urzędu znajduje się w strukturze urzędu.
NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyżej podanych danych w celu otrzymywania powiadomień

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ