• Gmina
  Od 1 września Urząd Miejski w Słubicach czynny od 8.00 do 16.00
  Czytaj więcej
 • Stypendyści gminy Gmina
  Do tych uzdolnionych uczniów powędrowały nagrody i stypendia burmistrza
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Blisko 1,6 mln zł na wakacyjne remonty w placówkach oświatowych
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Gmina dostanie blisko 2 mln zł na przebudowę ul. Witosa
  Czytaj więcej
 • Przypominamy, że do do końca sierpnia Urząd Miejski w Słubicach jest otwarty od 7.00 do 15.00
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Miejskie Święto Hanzy? Bawimy się dalej!
  Czytaj więcej
 • Lato kulturalne w Dwumieście Gmina
  To już w najbliższy weekend rozpoczynamy Miejskie Święto Hanzy!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wiele powodów do radości. Burmistrz dostał wotum zaufania od radnych i absolutorium
  Czytaj więcej
 • Festiwal piosenki w Gmina
  Ale nam się pięknie rozśpiewała “Jarzębinka”
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wszystkiego najlepszego kochane dzieci!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Superwiadomość! Dostaniemy prawie 15 mln zł na gminne inwestycje!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Jak ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców.
  Czytaj więcej
 • Otwarciue sali przy SP3 Gmina
  Uczniowie” trójki” zachwyceni nową salą sportową!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na przebudowę ul. Kopernika Gmina
  Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana!
  Czytaj więcej
 • Bez kategorii
  Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na modernizację parku przy al. Niepodległości Gmina
  Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina
  Czytaj więcej
 • Dwumiasto “odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej

Słubice w obiektywie

Słubice to miejsce na polsko-niemieckim pograniczu, które przyciąga, zarówno inwestorów, jak i nowych mieszkańców. Wyróżnia nas między innymi to, że z Frankfurtem, leżącym na drugim brzegu Odry, od wielu lat budujemy europejskie, modelowe dwumiasto. Stworzyliśmy już m.in. transgraniczną komunikację miejską, pierwszą tego typu na pograniczu, wspólną sieć ciepłowniczą, przy unijnym wsparciu zbudowaliśmy w Słubicach przedszkole, do którego chodzą razem polskie i niemieckie dzieci, w naszych szkołach są mieszane klasy. Każdego roku w lipcu, urządzamy razem Miejskie Święto Hanzy, największą tego typu imprezę na pograniczu, która gromadzi ok. 100 tys. osób z Polski i Niemiec.

Zaproszenie do dwumiasta Słubice-Frankfurt chętnie przyjmują znani politycy i głowy państw. Gościliśmy m.in. prezydentów Bronisława Komorowskiego i Joachima Gaucka, prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec: prof. Władysława Bartoszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera. 1 maja 2004 roku, z wejścia Polski do Unii Europejskiej, cieszył się z nami m.in. ówczesny minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz.

Wśród honorowych obywateli Słubic jest Łukasz Fabiański, bramkarz polskiej reprezentacji piłki nożnej, który swoją piłkarską przygodę rozpoczynał w Słubicach.

Słubice to najmniejsze w Europie miasto akademickie. Zawdzięczamy to Collegium Polonicum, wspólnej placówce dydaktyczno- naukowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Europejskie warunki kształcenia, liczne i ciekawe kierunki studiów, nowoczesne miasteczko akademickie zachęcają do studiowania właśnie u nas. Każdego roku z tej możliwości korzystają młodzi ludzie niemal z całej Europy. Także gminne placówki edukacyjne gwarantują bardzo dobre warunki kształcenia. W samorządowych szkołach działają laboratoria dydaktyczne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt ułatwiający  naukę m.in. biologii, matematyki, informatyki i języków obcych. Mamy też w Słubicach nowoczesny żłobek, cztery przedszkola samorządowe oraz dwa przedszkola prywatne, trzy szkoły podstawowe, dwa licea, w tym jedno akademickie, które powstało przy Collegium Polonicum i dwie, średnie szkoły o profilu technicznym i ekonomicznym.

Słubice to również ważne miejsce na mapie gospodarczej pogranicza.  Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, stworzyła dla mieszkańców ponad tysiąc miejsc pracy,  działa u nas jeden z największych bazarów  na pograniczu polsko-niemieckim, jesteśmy zagłębiem usług logistycznych i spedycyjnych. Bezpośrednie położenie przy granicy,  bliskość Berlina, do którego mamy zaledwie 80 km, sąsiedztwo autostrady A-2, sprawia, że rynek pracy stale się rozwija. Dzięki temu znajdujemy się w czołówce, w województwie lubuskim, pod względem najniższego wskaźnika bezrobocia.  W 2015 roku Financial Times umieścił Słubice wśród 5 małych miast polskich o największym potencjale ekonomicznym.

Słubice to też bardzo ciekawe miejsce do życia na styku dwóch krajów, dwóch kultur. Liczne imprezy kulturalne i sportowe przyciągają do nas rzesze melomanów, amatorów ulicznych teatrów, a także kibiców sportowych, głównie lekkiej atletyki i piłki nożnej. Każdego roku wiosną, podczas Dni Muzyki nad Odrą, w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą, można usłyszeć wirtuozów muzyki klasycznej. Jesień należy natomiast do artystów z całego świata, którzy prezentują się podczas  Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Autorskiej transVOCALE, który jest prawdziwym muzycznym tyglem kultur.  

Atrakcją w mieście jest jedyny na świecie „Pomnik Wikipedii”. Stoi w sąsiedztwie Collegium Polonicum przy placu Frankfurckim wzbudzając ciekawość nie tylko studentów z obu stron Odry, ale też turystów. Symbolem łączącym oba miasta stał się również kogut, który znajduje się w herbach Słubic i Frankfurtu. To dlatego, wędrując po Dwumieście, spotkacie Państwo na swoje drodze kolorowe rzeźby kogutów.

Naszym atutem jest też Odra i znajdujący się w jej sąsiedztwie rezerwat przyrody „Łęgi koło Słubic”. Gnieździ się tu ptactwo wodno-błotne, a widok skąpanych w rozlewiskach rzeki dębów szypułkowych jest niesamowity. Nad Odrą spotkać można nie tylko miłośników przyrody, ale także rowerzystów, bo wijąca się wzdłuż brzegu rzeki ścieżka jest ulubionym miejscem cyklistów z obu stron granicy.  

Doskonałe warunki do uprawiania sportów i rekreacji  stwarzają też piękne i czyste lasy Puszczy Rzepińskiej, które są wymarzonym miejscem dla grzybiarzy czy pasjonatów  myślistwa. Urody nie można też odmówić naszemu zabytkowemu stadionowi, w sąsiedztwie którego znajduje się nowoczesne, 9-dołkowe  pole golfowe „Dębowa Polana”, kryte lodowisko i piękny park ze starodrzewiem.

Zapraszamy do Słubic!


Akademicka 1
69-100 Słubice

tel: 95 737 20 00

fax: 95 758 28 80
email: slubice@slubice.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:

poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00

Przyjęcia interesantów:

mieszkańcy przyjmowani i obsługiwani są w poniedziałki wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 8:00 – 14.00
w środy w godzinach: 10.00 – 16.00. USC i EL wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu wizyty

 • ewidencja ludności i dowodów osobistych  tel.  95 737 2071,
 • sprawy z zakresu usc
  tel. 95 737 2085

>Klauzule informacyjne RODO<

>Deklaracja dostępności<

BEZPOŚREDNI KONTAKT Z PRACOWNIKAMI URZĘDU

Pełna lista telefonów i adresów e-mail z podziałem na poszczególne wydziały i biura urzędu znajduje się w strukturze urzędu.
NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyżej podanych danych w celu otrzymywania powiadomień

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ