Słubice w górę w rankingu lubuskich gmin
– Z dumą odebrałem wczoraj z rąk marszałek województwa Elżbiety Anny Polak medal Lidera Powiatowego. Słubice zajęły też 2. miejsce w rankingu Liderzy Gmin Miejsko-Wiejskich. Poprawiliśmy wynik o trzy lokaty – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.
– Cieszy mnie bardzo, że drugi rok z rzędu jesteśmy liderem wśród gmin w powiecie słubickim. Ponadto poprawiliśmy naszą lokatę w rankingu gmin miejsko-wiejskim – mówi burmistrz. – W 2021 roku byliśmy na 5. miejscu, obecnie zajmujemy drugie. To przełożyło się też na wysoką pozycję wśród wszystkich 80 samorządów, które oceniano w rankingu. Z 12 miejsca w ubiegłym roku wskoczyliśmy na piąte – podkreśla.
Mowa o Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego 2022. Gminy wyróżniono w kategoriach: Liderzy Województwa Lubuskiego, Liderzy Gmin Miejskich, Liderzy Gmin Wiejskich, Liderzy Gmin Miejsko – Wiejskich oraz Liderzy Powiatowi. Do jednej gminy w Lubuskiem trafiło też wyjątkowe wyróżnienie: Lider Zmiany.
Organizatorem rankingu, którego drugą edycję podsumowano podczas Konwentu Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego w Słońsku, jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodek Regionalny w Zielonej Górze, a partnerem merytorycznym Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.
– Celem jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych – wyjaśniają organizatorzy. – Mamy nadzieję, że przeprowadzane analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu – dodają.
W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Lubuskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego. Miejsce w rankingu to wynik 16 syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe.
Pod uwagę brane są: dochody, zadłużenie, wielkość pozyskanych środków unijnych, demografia, przyrost naturalny, saldo migracji a nawet wyniki z egzaminu ósmoklasisty.