• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt nad Odrą & Słubice

Słubice-Frankfurt mają nowe pomysły na współpracę

6 grudnia 2018r.

Przez dwa dni mieszkańcy obu miast zastanawiali się, jakie chcą wytyczyć kierunki działania na lata 2020-2030. Forum na temat przyszłości współpracy transgranicznej Europejskiego Dwumiasta Słubice-Frankfurt nad Odrą „Pomysły na lata 2020-2030”, które odbyło się od 4 do 5 grudnia w Collegium Polonicum to była prawdziwa burza mózgów – ocenił burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i podkreślił, że takie działania są niezmiernie ważne dla naszych miast. – Bardzo dużo już razem zrobiliśmy, ale w myśl przysłowia, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, pomysłów na dalszą współpracę nam nie brakuje – dodał.

Podczas dwudniowych warsztatów, które były częścią Forum, słubiczanie i frankfurtczycy: radni z obu miast, pracownicy magistratów i spółek miejskich, przedstawiciele różnych stowarzyszeń i mieszkańcy zainteresowani współpracą transgraniczną, dyskutowali o transgranicznym kształceniu, pomysłach na współpracę gospodarczą i przyciąganiu inwestorów, budowaniu wspólnej infrastruktury komunalnej i rynku usług, a także włączeniu mieszkańców w proces integracji.

Rolę ekspertów w tych tematach pełnili: dr Anna Steinkamp i dr Marcin Krzymuski z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina, Sylwia Cor z Collegium Polonicum i Franziska Wegner z Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Mieszkańców. Swoimi doświadczeniami dzielili się z uczestnikami Forum: Pablo Rivera, dyrektor Eurocidade Chaves-Verin, które działa na pograniczu portugalsko-hiszpańskim, Monica Tortul z EVTZ Gorizia-Nova Gorica (Włochy-Słowenia) i Cinzia Dellagiacoma ze Stowarzyszenia Europejskich Regionów Przygranicznych.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów tego forum i będziemy wkrótce analizować wyniki prac grup roboczych – mówił nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke. 9 maja, w Dniu Europy, podczas wspólnej sesji rad miejskich Słubic i Frankfurtu, o Słubicko-Frankfurckim Planie Działania 2020-2030, dyskutować będą radni. Jeśli zgodzą się z przygotowanymi propozycjami kierunków działań, plan ten zostanie wówczas uchwalony i stanie się obowiązującym „rozkładem jazdy” do roku 2030.

Forum na temat przyszłości współpracy transgranicznej Europejskiego Dwumiasta Słubice-Frankfurt nad Odrą „Pomysły na lata 2020-2030” zorganizowało Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji” w ramach projektu „Europejskie modelowe miasto współpracy transgranicznej Słubice&Frankfurt nad Odrą”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020 w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna“ Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.