• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Słubiccy Sybiracy uczczą pamięć ofiar stalinizmu

18 sierpnia 2021r.

 23 sierpnia 2021 r. o 14.00 w Kościele Mariackim we Frankfurcie obchodzony będzie Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Narodowego Socjalizmu. Wśród uczestników będą Sybiracy ze Słubic i Rzepina oraz przedstawiciele Kościoła Ewangelickiego.

W programie jest m.in. wykład dra Karla-Konrada Tschäpe i ceremonia złożenia wieńców ku czci ofiar. Wydarzenie będzie tłumaczone na język polski i niemiecki. Osoby, które chciałyby uczestniczyć w tym wydarzeniu prosimy o zgłaszanie udziału wysyłając e-mail na adres: gedenkstaette@museum-viadrina.de lub dzwoniąc pod numer +49 335 68 02 71 2.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Narodowego Socjalizmu nawiązuje do “Rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 2 kwietnia 2009 r. w sprawie sumienia europejskiego i totalitaryzmu”. Jego celem jest upamiętnienie cierpienia i ofiar przeszłości. W rezolucji tej stwierdza się między innymi, że “integracja europejska była od samego początku odpowiedzią na cierpienia spowodowane dwiema wojnami światowymi i tyranią nazizmu, która doprowadziła do Holokaustu, jak również do rozprzestrzenienia się totalitarnych i niedemokratycznych reżimów komunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej”.

Fot. dr Karl-Konrad Tschäpe (zdjęcie pomnika Sybiraków w Słubicach)