• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Roland Semik organizuje 1 listopada kolejny spacer pojednania

29 października 2021r.

 W tym roku tematem przewodnim będą mogiły słubickich weteranów, wpisane do ewidencji IPN.

W poniedziałek 1 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych, już po raz ósmy odbędzie się spacer pojednania na cmentarz komunalny w Słubicach, z komentarzem historycznym w języku polsku i niemieckim. Z powodu pandemicznych obostrzeń zeszłoroczna edycja spaceru została odwołana, ale tym razem ma być inaczej…

Uczestnicy spaceru, wśród nich głównie słubiczanie i frankfurtczycy, spotkają się 1 listopada o godz. 17.00 przed kościołem NMP Królowej Polski i stamtąd ruszą pieszo na cmentarz komunalny przy ul. Sportowej. Podczas wydarzenia będzie mowa m.in. o historii tejże nekropolii założonej już w 1814 r., wspomnienie dawnej kaplicy, tzw. domu ogrodnika, polskich tradycji związanych z Dniem Wszystkich Świętych, a także różnic między katolickim Dniem Wszystkich Świętych a ewangelicką Niedzielą Zmarłych.

To cykliczne wydarzenie zainicjowane zostało przed laty przez 80-letniego dziś Eckarda Reißa z Frankfurtu nad Odrą, a także 37-letniego Rolanda Semika, społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego i członka Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą.

Nowością i tematem przewodnim tegorocznego spaceru będą odwiedziny mogił słubickich weteranów, których miejsca pochówku trafiły w tym roku do tzw. ewidencji grobów weteranów walk o wolności i niepodległość Polski. Mocą ustawy opiekunowie tychże grobów zostali zwolnieni z obowiązku wnoszenia dalszych opłat cmentarnych i mogą występować o dotacje państwowe na prace remontowe przy uszkodzonych pomnikach. Na chwilę obecną chodzi o groby osób, tj. Władysław Aleksandrzak (uczestnik wojny obronnej 1939 r., więzień obozów koncentracyjnych), Stanisław Brzozowski (powstaniec wielkopolski i śląski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej 1939 r.), Antoni Malczyński (żołnierz ZWZ-AK-WiN, więzień Majdanka), Jan Nobik (powstaniec wielkopolski), Stefan Pawłowski (uczestnik wojny obronnej 1939 r.) i Zenon Szemis (żołnierz PSZ na Zachodzie, pierwszy lekarz powojennych Słubic).

Będzie też chwila, by odwiedzić lapidarium przedwojennych tablic nagrobnych, które latem ubiegłego roku doczekało się dodatkowych prac porządkowych. Obrzeża parceli pod lapidarium zostały wyłożone grubą, czarną agrowłókniną utrudniającą przyrost chwastów a następnie ze względów estetycznych wysypane sosnową korą.

Spacer tradycyjnie poprowadzi Roland Semik, która zachęca uczestników do wzięcia ze sobą zniczy, latarek oraz lampionów. Udział w wydarzeniu jak zwykle bezpłatny!