• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Razem ze słubicką fundacją zadbamy o pomnikowy dąb przy ul. Wodnej

13 maja 2020r.

Gmina podpisała umowę z Fundacją Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, żeby zbadać stan pomnikowego dębu przy ul. Wodnej.  Zrobi to wysokiej klasy specjalista. Na diagnostykę drzewa gmina wyda 3,2 tys. zł.

Piękny dąb, którego wiek szacuje się na ponad 200 lat, będzie gruntownie przebadany przez arborystę Jerzego Stolarczyka, autora ekspertyz stanu kilkuset drzew w całym kraju, w tym pomników przyrody. – Przy pomocy specjalnego sprzętu sprawdzi, jaki napór wiatru wytrzyma to drzewo, prześwietli tomografem pień dębu, żeby sprawdzić, czy w środku doszło do rozkładu – mówi Natalia Duer, prezeska Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, która wcześniej sama dokonała wstępnej diagnostyki stanu drzewa.

– Korona dębu jest przerzedzona, drzewo ma jakby krótsze pędy, co mówi o tym, że coś się dzieje w systemie korzeniowym – tłumaczy. Uważa, że jest to prawdopodobnie wynikiem wcześniejszych prac budowlanych w tej okolicy i poważnego uszkodzenia korzeni. Ponieważ w sąsiedztwie niebawem rozpocznie się kolejna budowa trzeba sprawdzić stan dębu. Drzewo rośnie przy chodniki i parkingu, więc nie można dopuścić, żeby stanowiło zagrożenie. Po badaniu dębu będzie wiadomo, jakie należy poczynić zabiegi, żeby chronić drzewo.