• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Gmina

Radni zagłosowali za Centrum Przyszłości we Frankfurcie nad Odrą

28 kwietnia 2022r.

Podczas dzisiejszej sesji radni poparli starania Frankfurtu, który zabiega o lokalizację „Centrum Przyszłości dla Europejskiej Transformacji i Jedności Niemiec”. – Cieszę się, że jesteśmy jednym z ogniw tego projektu – powiedział burmistrz Mariusz Olejniczak.

– Centrum wzmocniłoby bez wątpienia naszą pozycję miasta transgranicznego, świadomie budującego partnerstwo, które dąży do dalszej transformacji europejskiej – uważa burmistrz Mariusz Olejniczak. – Zyskalibyśmy też m.in. nową grupę turystów zainteresowanych procesem transformacji w Europie. Transformacji, w której Polska odegrała wiodącą rolę – dodaje.

Za to poparcie serdecznie podziękował obecny podczas sesji nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke. Przypomniał, że Frankfurt nad Odrą uzyskał już także wsparcie rządu Kraju Związkowego Brandenburgia oraz rządu Berlina. Wsparcie na rzecz inicjatywy wyrażają również samorządy z Brandenburgii. Zrobili już to radni z Bad Freienwalde, na dziś zaplanowana jest też sesja rady miejskiej w Eisenhuettenstadt.

Obaj burmistrzowie podkreślali, że wieloletnie partnerstwo między Słubicami a Frankfurtem nad Odrą, to doskonała baza to tego, żeby w przyszłości razem, aktywnie współtworzyć proces transformacji. Centrum Przyszłości byłoby też pozytywnym impulsem dla rozwoju gospodarczego, społecznego i turystycznego obu miast. Rocznie miałoby je odwiedzać ok. miliona osób. – Oni nie przyjechaliby tylko do Frankfurtu, ale też do Słubic – mówił nadburmistrz Rene Wilke.

– To jest bez wątpienia szansa dla naszego dwumiasta – ocenił przewodniczący rady Grzegorz Cholewczyński i dodał, że podobnie jak wielu radnych trzyma mocno kciuki, żeby na lokalizację Centrum rząd federalny wybrał właśnie Frankfurt nad Odrą. Radni wyrazili swoje poparcie podejmując uchwałę w tej sprawie.

Czym ma być Centrum Przyszłości na rzecz Transformacji Europejskiej i Jedności Niemiec?

Centrum ma mieć zasięg ogólnoeuropejski. Będzie miejscem badań naukowych nad transformacją w odniesieniu do Niemiec oraz Europy Wschodniej i Środkowej, stale zmieniającą się galerią sztuki oraz obszerną przestrzenią wymiany i spotkań.

W 2021 roku Niemiecki Rząd Federalny ogłosił konkurs na powołanie do życia tego typu instytucji integrując z tym działaniem konkurs na wybór jego lokalizacji. W 2021 roku rozpoczęła się wśród niemieckich miast rywalizacja, która ostatecznie zostanie rozstrzygnięta prawdopodobnie w ostatnim kwartale tego roku.

Inicjatywa w całości finansowana jest ze środków federalnych. Oznacza to, że miasto Frankfurt nad Odrą nie będzie ponosić żadnych kosztów bieżących związanych z utworzeniem i funkcjonowaniem instytucji.  Koszty budowy szacuje się na około 200 mln euro, a roczny budżet centrum ma wynosić około 43 mln euro.