• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Gmina

Przysługuje Ci jeszcze „postojowe”? Masz już niewiele czasu!

22 lipca 2022r.

Już tylko do 23 lipca przedsiębiorcy z branży m.in. transportowej, gastronomicznej, sportowej, rozrywkowej czy edukacyjnej mogą złożyć wniosek o świadczenie postojowe – informuje ZUS. Pozostali, którzy wykonują umowy cywilnoprawne mają czas do 16 sierpnia.

Przedsiębiorcy z określonych branż, którzy odczuli negatywne skutki pandemii, wciąż mogą ubiegać się o świadczenie postojowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od kodu PKD wsparcie można otrzymać nawet sześć razy.
„Postojowe” przysługuje w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2020 r. czyli 2080 zł. Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest zwolniony z opłacania VAT-u może liczyć na świadczenie w wysokości 1300 zł.

Warunkiem otrzymania postojowego jest m.in. spadek przychodu o co najmniej 40%. Należy porównać sytuację w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do ZUS, z poprzednim miesiącem lub analogicznym miesiącem poprzedniego roku bądź też z lutym 2020 r. lub wrześniem 2020 r.

Tylko do soboty, 23 lipca wniosek o „postojowe” mogą złożyć przedstawiciele branż takich jak: sprzedaż detaliczna, transportowa, gastronomiczna, kulturalno-rozrywkowa, sportowa, turystyczna, edukacyjna, cateringowa, usługowa, hotelowa, lecznictwo i fizjoterapia, fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne, wypożyczanie i dzierżawa, targi, wyroby futrzarskie i pralnictwo, dyskoteki, pokoje zagadek.

Pozostali przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mają czas do 16 sierpnia. Informacje o tym, jakie warunki muszą spełnić, aby otrzymać środki znajdują się na stronie internetowej ZUS.
Wnioski o wsparcie można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Źródło: ZUS