• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Przy wjeździe do Słubic mamy rondo Tajnej Organizacji Nauczycielskiej

7 października 2021r.

Była to inicjatywa Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Słubicach, którą na marcowej sesji poparła Rada Miejska.Dziś, przy zbiegu ulic Obozowej i Kunowickiej, uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą ronda.

Tajna Organizacja Nauczycielska (TON) powstała w październiku 1939 roku, w odpowiedzi na wybuch II wojny i zlikwidowanie wszystkich polskich szkół przez III Rzeszę. Szacuje się, że tajnym nauczaniem objęto ok.1,5 mln uczniów.

– Od pierwszych dni swojej działalności TON organizował siatkę konspiracyjną i tajne nauczanie, otaczał opieką i pomocą nauczycieli i ich rodziny, ukrywał poszukiwanych przedstawicieli inteligencji, pomagał osadzonym w więzieniach i obozach koncentracyjnych – mówiła podczas dzisiejszej uroczystości Weronika Bursztynowicz, która stoi na czele słubickiego oddziału ZNP.

Około połowa nauczycieli działających w TON przepłaciła to życiem.- Niemcy w jednym z raportów uznali tajne nauczanie “za pierwszy front utrzymania polskości” – mówiła W. Bursztynowicz. Dodała, że związkowcom udało się odkryć piękną kartę historii ludzi, którzy działali w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, a po II wojnie światowej zamieszkali na ziemiach zachodnich podejmując trud rozwoju polskiej edukacji. Byli to: Józefa Doniec, więźniarka obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i Eugenia Degórska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, które uczyły w Szkole Podstawowej nr 1 w Słubicach, Marian Szatkowski, nauczyciel Technikum Leśnego w Rzepinie, który w czasie wojny, w województwie podkarpackim, zajmował się tajnym nauczaniem, Maria Bajko i Maria Kwaśniewska ze Szkoły Podstawowej w Górzycy oraz Zygmunt Kownas pedagog z Liceum Ogólnokształcącego w Rzepinie.

– Wiemy, że takich bohaterów było więcej. Zbieramy dalej informacje i będziemy uzupełniać naszą listę – podkreśliła W. Bursztynowicz.

Wśród osób, które dokonały uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwą ronda byli m.in.  burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach Grzegorz Cholewczyński, Weronika Bursztynowicz oraz prezes ZNP Sławomir Broniarz.